image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W 2022 r. Europejski Tydzień Mobilności (16-22 września) odbywa się pod hasłem „Better Connections” (lepsze połączenia). W ramach ETM w miastach Metropolii odbędzie się szereg wydarzeń.

W Tychach odbyła się dziś inauguracja pilotażu projektu „Szkolna ulica”, promującego ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych. Działanie to wpisuje się w politykę mobilności miasta Tychy stworzonej w ramach Metropolitalnej Szkołę Prototypowania. Jej pierwszy cel strategiczny brzmi: „Mieszkańcy kształtują swoje decyzje transportowe w sposób zrównoważony”, a główne narzędzie realizacji tego celu to zwiększanie bezpieczeństwa wokół szkół.

Ograniczenie ruchu samochodowego wokół szkół ma szereg zalet. Pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, wspiera ich samodzielność i pozytywnie wpływa na środowisko.

W piątek 16 września, między 9.30 i 14.30 ograniczony został ruch na części ulicy Czarnieckiego, przy Szkole Podstawowej nr 5. Odcinek tej ulicy zamienił się w przestrzeń do zabawy i edukacji na świeżym powietrzu.

Zmiany w ruchu będą obowiązywać na tej ulicy przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7:30-8:15 i 14:45-15:30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.

ETM w miastach Metropolii

Swoje wydarzenia z okazji ETM przygotowały między innymi:

Katowice: https://bit.ly/3dhFwTd

Tychy: https://bit.ly/3LkU80L

Miasto Dąbrowa Górnicza: https://bit.ly/3DrgITm

Dzień bez samochodu

Kulminacją Tygodnia będzie czwartek, kiedy to przypada Dzień bez samochodu. Jak co roku – kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.