Górnośląsko- Zagłębiowska promuje zakładanie łąk kwietnych. Od 24 do 26 października w Bieruniu, Bytomiu, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach oraz Zabrzu i Katowicach zostaną zorganizowane warsztaty z udziałem aktywistów miejskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców. Ich efektem będzie wysianie łąk. Zakwitną one na wiosnę przyszłego roku.
– Program Metropolitalne Łąki Kwietne jest zachętą dla samorządów, organizacji pozarządowych, różnych instytucji, firm oraz samych mieszkańców do wykorzystania tego typu „zielonych rozwiązań” – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Metropolii GZM.
Chcemy pokazać, że można mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąka kwietna to sposób na łagodzenie skutków suszy. W naturalny sposób dłużej zatrzymuje wodę oraz obniża temperaturę powietrza, nawet o kilka stopni- tłumaczy Blanka Romanowska.
W październiku podczas III edycji programu w sześciu gminach zostanie wysiane 8 łąk. Zajmą one 11 tys. 500 m2 powierzchni.
Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to nie jedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te które występują rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację.
W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo w jesieni do wystąpienia pierwszych przymrozków.
Uczestnicy warsztatów realizowanych przez wyłonioną w przetargu firmę „Państwo Łąka” sp. z o.o. wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymani łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych w terenie nauczą się, jak wysiewać rośliny, które zakwitną na wiosnę.
Dotychczas w ramach realizacji programu wysiano 37 tys. m2 łąk.
Metropolitalne łąki kwietne – BROSZURA