image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Tegoroczne Dni Energii GZM to dwa duże wydarzenia. Pierwsze to konferencja o roli energetyki jądrowej w transformacji energetycznej. Drugie – konkurs dla przyszłych inżynierów.

Konferencja „Atom dla samorządu” odbędzie się 23 listopada w nowoczesnych przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Wydarzenie zgromadzi ekspertów, decydentów i praktyków z całego kraju. Będą oni dyskutować o przyszłości energetyki jądrowej oraz jej wpływie na rozwój regionu i społeczność lokalną.

– Porozmawiamy o tym, czy energetyka jądrowa jest szansą dla naszego regionu, przede wszystkim czy stanowi ona narzędzie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej gmin. Omówimy zagadnienia związane z udziałem lokalnych podmiotów w transformacji energetycznej, a także energetyką jądrową skrojoną na miarę obecnych i przyszłych potrzeb – zapowiada Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy zarówno samorządowców i specjalistów, jak i osoby zainteresowane transformacją energetyczną. Lista prelegentów jest ciekawa i długa – dodaje.

Energia jądrowa – przyszłość czy konieczność?

Przed Polską stoi wyzwania nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Globalne potrzeby  związane z redukcją emisji CO2 oraz oczekiwania społeczne wobec czystej energii skłaniają do szukania nowych rozwiązań. Energetyka jądrowa, choć budząca wiele kontrowersji, wydaje się być jedną z odpowiedzi na te potrzeby. Konferencja „Atom dla samorządu”, to miejsce, gdzie zagadnienia te zostaną omówione.

Oprócz sesji otwierającej i zamykającej, w programie przewidziane są panele dyskusyjne, prezentacje ekspertów oraz sesje Q&A z udziałem zaproszonych gości. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Rejestracja i warunki uczestnictwa

Proces rejestracji odbywa się przez formularz dostępny na stronie https://www.metropolia-energia.pl. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy do wcześniejszego zapisania się.

Wydarzenie jest otwarte dla szerokiego grona odbiorców – nie tylko dla specjalistów w  dziedzinie energetyki. To także okazja dla mieszkańców regionu, by lepiej zrozumieć, jakie zmiany niesie za sobą energetyczna transformacja i jak wpłynie ona na codzienne życie.

Konkurs dla przyszłych inżynierów

Konkurs dla przyszłych inżynierów odbędzie się na Wydziale Inżynierii Środowiska i  Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która jest równocześnie jego głównym organizatorem. Wydarzenie jest skierowane dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, potrafiących wykazać się zmysłem inżynierskim i chcących zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia systemu zaopatrzenia miasta – fikcyjnego: zlokalizowanego na  wyżynie, nad rzeką w jej dolnym biegu − w energię elektryczną i ciepło.

Jedną z konkurencji jest wykonanie plakatu lub grafiki ilustrującej ten system. Cały konkurs składa się z zadań praktycznych z zakresu techniki oraz pytań związanych tematycznie z  fizyką i energią. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe indywidualne oraz dodatkowo nagrody dla klas. W konkursie weźmie udział  17 zgłoszonych pięcioosobowych zespołów, ze szkół naszego regionu. Partnerami konkursu są PNT Euro-Centrum, Dalkia Polska Energia S.A, SMG Śląsk Sp. z o.o.

Program wydarzenia:

Konferencja ATOM DLA SAMORZĄDU – 23.11.2023

09:00 – 09:10   Powitanie Gości:

Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice; Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

09:10 – 09:25 Mowa otwierająca: Czy transformacja energetyczna w Polsce jest możliwa bez energetyki jądrowej?

Marzena Czarnecka, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

09:25 – 10:35 Panel dyskusyjny: Transformacja energetyczna Śląska i Zagłębia jako szansa dla lokalnych społeczności.

Referat wprowadzający i moderacja panelu – Łukasz Bartela, Profesor Politechniki Śląskiej

10:35 – 11:00   Przerwa kawowa

11:00 – 11:20   Prelekcja: Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce w ramach rządowego Programu polskiej energetyki jądrowej. Joanna Szostek – Zastępca Dyrektora Pion Komunikacji i Relacji z Interesariuszami, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

11:20 – 12:20   Panel dyskusyjny: Relacje inwestor- władze lokalne- mieszkańcy w planowaniu i realizacji inwestycji jądrowych.

12:20 – 12:40   Przerwa kawowa

12:40 – 13:50   Panel dyskusyjny: Energetyka jądrowa skrojona na miarę lokalnych potrzeb.

Referat wprowadzający – Wacław Gudowski, Profesor Fizyki Reaktorów i Fizyki Neutronowej w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, doradca ds. energetyki jądrowej OSGE

13:50 – 14:30   Przerwa na lunch

14:30 – 15:40   Panel dyskusyjny: Local Content w transformacji energetycznej – wysoki poziom kompetencji lokalnych firm jako szansa dla regionu.

Referat wprowadzający – Andrzej Sidło, Doradca w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

15:40 – 16:00   Zakończenie konferencji

Prelegenci i moderatorzy:

Moderatorzy:

Łukasz Bartela – Profesor Politechniki Śląskiej, ekspert w dziedzinie energetyki jądrowej

Wojciech Jakóbik – Analityk energetyczny, redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Sławomir Krenczyk – Członek Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego

Jakub Wiech – Dziennikarz energetyczny, redaktor w Energetyka24

Prelegenci:

Thierry Deschaux – Dyrektor Generalny Przedstawicielstwa EDF w Polsce, związany z Grupą EDF, ekspert w sektorze energetycznym

Paweł Gajda – Wykładowca na Wydziale Energetyki i Paliw AGH, specjalista w dziedzinie energetyki jądrowej

Łukasz Grela – Prezes Zarządu Energoprojekt-Katowice SA, specjalista w dziedzinie projektowania energetycznego

Wacław Gudowski – Profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ekspert w dziedzinie fizyki neutronowej i fizyki reaktorów

Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki

Bogdan Pilch – Menadżer z doświadczeniem kierowniczym w sektorze energetycznym i gazowym

Andrzej Sidło – Radca Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, specjalista w dziedzinie energetyki jądrowej

Damian Kołakowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina

Janusz Michałek – Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Blanka Romanowska – Dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Metropolitalnym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Joanna Szostek – Zastępca Dyrektora Pion Komunikacji i Relacji z Interesariuszami, Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.

Zbigniew Gieleciak – Prezes Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno- Ściekowej