Udostępniono do konsultacji społecznych projekt analizy kosztów i korzyści, związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Uwagi można zgłaszać do 12 listopada 2024 r.
Analiza kosztów i korzyści to dokument, który jest przygotowywany raz na trzy lata, a do jego opracowania zobowiązani są m.in. organizatorzy transportu publicznego na podstawie ustawy o elektromobilności.
Celem tej ustawy jest stopniowe upowszechnianie niskoemisyjnych pojazdów w naszym kraju, aby w ten sposób przyczynić się do ograniczania emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych.
W dokumencie uwzględniono plan wymiany i rozwoju taboru, analizy finansowo-ekonomiczne i społeczno-ekonomiczne, a także szacowane efekty środowiskowe i rekomendacje.
Obecnie flota autobusów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii liczy 1612 pojazdów, w tym: 1239 z silnikiem Diesla, 111 hybrydowych, 81 elektrycznych, 153 napędzanych CNG oraz 28 trolejbusów.
Uwagi i wnioski do analizy kosztów i korzyści można zgłaszać na trzy sposoby:
- elektronicznie, przesyłając formularz konsultacyjny w formacie .pdf lub .jpg na adres e-mail: konsultacjeakk2024@metropoliagzm.pl
- listownie na adres: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ul. Barbary 21A, 40-053 Katowice;
- ustnie do protokołu w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Czas na zgłoszenia jest do 12 listopada 2024 r. W przypadku wysłania formularza w formie papierowej, obowiązuje data wpływu do urzędu.
Analizę kosztów i korzyści, formularz konsultacyjny oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie BIP: bip.metropoliagzm.pl