Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Mysłowice

Mysłowice to miasto nad Czarną Przemszą, w którym żyje około 70 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 65,5 km kw. To właśnie tu znajduje się Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, w którym w 1846 roku zetknęły się granice trzech zaborców Polski: Prus, Rosji i Austro-Węgier.

Mysłowice są miastem doskonale skomunikowanym. Przez ich środkowo-wschodnią część przebiega skrzyżowanie autostrady A2 z Berlina do Krakowa i DK1 z Warszawy do Cieszyna. W 1762 roku powstała tutaj Huta Szkła, w której oprócz produkcji jego szlachetnych odmian, prowadzono doświadczenia chemiczne. W ich efekcie Christian Ruberg wynalazł metodę produkcji cynku, która zaczęła być stosowana na skalę światową i została nazwana metodą śląską.

W mieście wznosi się charakterystyczna, ogromna antena RTV nadająca na całe województwo śląskie. Znajduje się tu również jedyne w całej Polsce Muzeum Pożarnictwa i największa w kraju giełda samochodowa. Średnio na niej wystawianych jest tysiąc samochodów. Hale ekspozycyjne zajmują około 12 tys. m kw.

Z Mysłowic pochodzi Bolesław Tync, laureat nagrody na XXXII światowej wystawie wynalazków i innowacji przemysłowych „Eureka Bruxelles 1993”. Otrzymał ją za orginalną technologię umożliwiającą stosowanie mostków zrównoważonych w cyfrowej technice pomiarowej.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Mysłowic jest Ratusz.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Kultura, Mysłowice

Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą…

Mysłowice

Prezydent powołał komendanta Straży Miejskiej

Dzisiaj Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz powołał komendanta Straży Miejskiej. Stery w jednostce przejął Dawid Skutela. Od 17 lat dba on o bezpieczeństwo mieszkańców jako strażnik miejski. Swoją pracę w Straży Miejskiej rozpoczął od stanowiska aplikanta. Przeszedł wszystkiej szczeble kariery aż do kierownika referatu patrolowo-interwencyjnego….

Mysłowice

Ogłoszono konkurs „Zostań Prezydentem Mysłowic”

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka oraz uczczenia 100 rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego Urząd Miasta Mysłowice ogłosił konkurs „Zostań Prezydentem Mysłowic”, którego tematem będzie reportaż z powstania śląskiego. Konkurs zorganizowano, przy współpracy Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice oraz Muzeum Miasta Mysłowice. Aby „Zostać Prezydentem Mysłowic”,…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content