Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to miasto, które ma ponad 50 tysięcy mieszkańców i powierzchnię 39,98 km kw. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od piekarzy, wypiekających chleb na potrzeby bytomskiego grodu książęcego.

W Piekarach Śląskich znajduje się wysoki na 20 metrów Kopiec Wyzwolenia usypany w latach 30. XX wieku dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii Jana III Sobieskiego w drodze na Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Dziś to miejsce licznych imprez kulturalnych oraz spotkań mieszkańców miasta.

Piekary Śląskie są drugim w Polsce – po Jasnej Górze – i największym w województwie śląskim – miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Ta tradycja w mieście sięga XII wieku i wiąże się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jednym z zabytków w mieście jest stojąca w centrum wysoka Bazylika. To właśnie do niej pielgrzymują mężczyźni i kobiety z całej Polski. To również w piekarskiej bazylice o zwycięstwo modlił się Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem z wojskami wezyra Kary Mustafy.

W Piekarach Śląskich urodził się bramkarz polskiej reprezentacji, grający w m.in. Bayer 04 Leverkusen, Adam Matysek. Z tego miasta pochodzi też polski piłkarz ręczny i uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Mateusz Kus.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Piekar Śląskich jest Kopiec Wyzwolenia.

  Galeria/video

3 (1)

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Piekarscy policjanci oddają krew

olicjanci z Piekar Śląskich w trudnym dla wszystkich roku nie zapomnieli o osobach potrzebujących „leku”, którego nie da się wyprodukować. Łącznie w ciągu 12 miesięcy miejscowi policjanci oddali ponad 25 litrów krwi, jednak jak podkreślają, liczą, że w 2021 roku uda się poprawić ten wynik….

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Miasto wspiera Metropolitalną Wigilię dla Samotnych z dowozem

Miasto Piekary Śląskie aktywnie wspiera organizację “Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych z dowozem” Fundacji Wolne Miejsce. Dzięki temu niezbędne wsparcie otrzyma ponad 150 potrzebujących mieszkańców naszej miejscowości. Umowa, której przedmiotem jest wsparcie finansowe „Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych z dowozem” organizowanej przez Fundację Wolne Miejsce podpisana została…

Gospodarka i Inwestycje, Piekary Śląskie

Trwa nabór wniosków w ramach inicjatywy lokalnej

Inicjatywa lokalna pozwala na realizację wielu ciekawych zadań publicznych związanych z różnymi sferami życia. 1 grudnia mija kolejny termin składania wniosków o dofinansowanie. Odświeżanie płotów przy placówkach oświatowych, obchody Światowego Dnia Niewidomych czy zakup sprzętu sportowego na potrzeby miłośników Nordic Walking to tylko niektóre działania,…

Gospodarka i Inwestycje, Koronawirus, Piekary Śląskie

Piekarskie Centrum Medyczne uruchomiło oddział covidowy

Piekarskie Centrum Medyczne, dbając o pacjentów borykających się ze skutkami koronawirusa, uruchomiło oddział covidowy. Składa się z siedmiu sal, a każda z nich wyposażona została w respirator. Dodatkowo w opisywanym miejscu zamontowane zostały kamery ułatwiające obserwację stanu zdrowia pacjenta. Oddział covidowy w Piekarskim Centrum Medycznym…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content