Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to miasto, które ma ponad 50 tysięcy mieszkańców i powierzchnię 39,98 km kw. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od piekarzy, wypiekających chleb na potrzeby bytomskiego grodu książęcego.

W Piekarach Śląskich znajduje się wysoki na 20 metrów Kopiec Wyzwolenia usypany w latach 30. XX wieku dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii Jana III Sobieskiego w drodze na Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Dziś to miejsce licznych imprez kulturalnych oraz spotkań mieszkańców miasta.

Piekary Śląskie są drugim w Polsce – po Jasnej Górze – i największym w województwie śląskim – miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Ta tradycja w mieście sięga XII wieku i wiąże się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jednym z zabytków w mieście jest stojąca w centrum wysoka Bazylika. To właśnie do niej pielgrzymują mężczyźni i kobiety z całej Polski. To również w piekarskiej bazylice o zwycięstwo modlił się Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem z wojskami wezyra Kary Mustafy.

W Piekarach Śląskich urodził się bramkarz polskiej reprezentacji, grający w m.in. Bayer 04 Leverkusen, Adam Matysek. Z tego miasta pochodzi też polski piłkarz ręczny i uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Mateusz Kus.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Piekar Śląskich jest Kopiec Wyzwolenia.

  Galeria/video

3 (1)

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Prezydent Piekar Śląskich wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego

W Warszawie zorganizowana została dzisiaj wyjątkowa uroczystość. Oficjalnie odsłonięty został pomnik Wojciecha Korfantego. W wydarzeniu wzięła udział Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj. Wojciech Korfanty uznawany jest za jednego z ojców niepodległości Polski. Urodzony na Górnym Śląsku stał na czele III Powstania Śląskiego, a w latach…

Piekary Śląskie, Turystyka i Rekreacja

Rozstrzygnięto konkurs “Piekary Śląskie okiem kamery”

Ogłoszony w lipcu konkurs “Piekary Śląskie okiem kamery” został zakończony i wyłoniono zwycięzcę, który stworzył najlepszy materiał wideo promujący miasto. Zakończył się konkurs „Piekary Śląskie okiem kamery”, którego uczestnicy tworzyli materiały wideo promujące miasto. Twórcy mogli przysyłać zgłoszenia do 30 września 2019 roku. Komisja konkursowa…

Gospodarka i Inwestycje, Piekary Śląskie

Wielkie świętowanie po zakupie mieszkań upadłej spółki!

Miasto zakupiło zasoby mieszkaniowe po upadłej spółce Arrada. Wykupione zostało łącznie 40 budynków i 814 mieszkań. To ogromny sukces, który dzisiaj został należycie uczczony. Na boisku Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 15 zorganizowany został Piknik Rodzinny. Dzisiaj, 21 września, mieszkańcy Brzezin Śląskich mogli wspólnie z władzami…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content