Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to miasto, które ma ponad 50 tysięcy mieszkańców i powierzchnię 39,98 km kw. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od piekarzy, wypiekających chleb na potrzeby bytomskiego grodu książęcego.

W Piekarach Śląskich znajduje się wysoki na 20 metrów Kopiec Wyzwolenia usypany w latach 30. XX wieku dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii Jana III Sobieskiego w drodze na Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Dziś to miejsce licznych imprez kulturalnych oraz spotkań mieszkańców miasta.

Piekary Śląskie są drugim w Polsce – po Jasnej Górze – i największym w województwie śląskim – miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Ta tradycja w mieście sięga XII wieku i wiąże się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jednym z zabytków w mieście jest stojąca w centrum wysoka Bazylika. To właśnie do niej pielgrzymują mężczyźni i kobiety z całej Polski. To również w piekarskiej bazylice o zwycięstwo modlił się Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem z wojskami wezyra Kary Mustafy.

W Piekarach Śląskich urodził się bramkarz polskiej reprezentacji, grający w m.in. Bayer 04 Leverkusen, Adam Matysek. Z tego miasta pochodzi też polski piłkarz ręczny i uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Mateusz Kus.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Piekar Śląskich jest Kopiec Wyzwolenia.

  Galeria/video

3 (1)

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Piekarska straż miejska ma drona

Urządzenie, choć dopiero niedawno kupione, jest już wykorzystywane. Obecnie przede wszystkim do walki ze smogiem. Dron to bezzałogowy statek latający, zazwyczaj zdalnie sterowany. Urządzenie, którym dysponuje piekarska straż, może bez problemu latać na poziomie 120 metrów (wówczas jest niewidoczne i niesłyszalne). Do operatora przesyła bardzo…

Piekary Śląskie, Turystyka i Rekreacja

Lodowisko już dla wszystkich otwarte!

Miejskie lodowisko już otwarte! Chętni mogą skorzystać z ostrzenia łyżew. Poniżej prezentujemy godziny otwarcia ślizgawki. W poniedziałek, 16 grudnia oficjalnie otwarte zostało lodowisko plenerowe mieszczące się na obiekcie sportowym MOSiR Piekary Śląskie przy ul. Olimpijskiej 3. Uroczystego otwarcia dokonali Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz…

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Rozświetlenie miejskiej choinki już niebawem!

Na ulicach Piekar Śląskich pojawiły się już pierwsze świąteczne ozdoby. Piekarska choinka to ostatnia, najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców, część świątecznych iluminacji, która rozpalona zostanie 16 grudnia tuż obok Bazyliki. Uroczyste rozświetlenie choinki odbędzie się 16 grudnia, około godz. 19:00 na Placu Mariackim przy piekarskiej Bazylice….

Kultura, Piekary Śląskie

Spotkanie z Grażyną Barszczewską w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich zaprasza na spotkanie z Grażyną Barszczewską – współautorką książki “Amantka z pieprzem”. 16 grudnia 2019 o godz. 18:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zaprasza na spotkanie z Grażyną Barszczewską – polską aktorką filmową, teatralną, telewizyjną,…

Mieszkańcy, Piekary Śląskie

Obchody barbórkowe na terenie miasta

4 grudnia to data niebywale istotna dla wielu mieszkańców Górnego Śląska. W ten dzień przypada tradycyjna Barbórka, czyli górnicze święto, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. W Piekarach Śląskich, jak co roku, zorganizowano uroczyste obchody. Górnicze świętowanie w Piekarach Śląskich rozpoczęło się o…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content