Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Siewierz

Siewierz to miasto w powiecie będzińskim o powierzchni 114 km kw., które liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od nieistniejącego obecnie w języku polskim rzeczownika „siewior”, które oznaczało „północ”. Jest najdalej wysuniętą na północny-wschód gminą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jest znany jako ośrodek handlowy. Tutaj od wieków przy ul. Bohaterów odbywają się znane w całym regionie targi. Na miejskim targowisku, mimo małej powierzchni, można kupić praktycznie wszystko.

W Siewierzu mieści się jedna z najstarszych świątyń w Polsce, czyli romański kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w XII wieku. Wielu mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzy miasto z ruinami zamku biskupów krakowskich. To główna atrakcja w Siewierzu. Latem jego dziedziniec i wieża są bezpłatnie udostępniane dla turystów.

Siedem przysmaków z Siewierza zostało wpisanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju na listę potraw tradycyjnych. To m.in. żurek siewierski, siewierska gęś pieczona i brusznica siewierska.

Miasto jest licznie odwiedzane przez turystów za sprawą ruin zamku, jaskiń oraz szlaków dla pieszych i rowerzystów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siewierza jest Zamek.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Koronawirus, Siewierz

Zakupiliśmy laptopy do zdalnego nauczania w szkołach

Przenośne komputery, zakupione przez Gminę Siewierz w ramach realizacji projektu pn. „Zdalna szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”, zostały przekazane do pięciu placówek oświatowych w nieodpłatne użytkowanie. Siewierski samorząd zakupił 28 sztuk wysokiej jakości laptopów niezbędnych do prowadzenia zdalnego nauczania przez…

Mieszkańcy, Siewierz

Podziękowania dla Druhów OSP za zaangażowanie w dystrybucję maseczek

Zakończyliśmy dystrybucję maseczek ochronnych wśród mieszkańców Siewierza i wszystkich sołectw w gminie. Ponad 11 tysięcy maseczek, zakupionych ze środków budżetowych, dostarczyli do wszystkich miejscowości strażacy z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pragniemy serdecznie podziękować druhom OSP za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie oraz sprawną akcję dystrybucji…

Gospodarka i Inwestycje, Siewierz

Trwa budowa drogi gminnej dojazdowej pomiędzy ulicami Polną i Parkową w Siewierzu

W związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi w ostatnim kwartale Wykonawca zgodnie z harmonogramem realizuje roboty związane z budową drogi dojazdowej łączącej ul. Polną z ul. Parkową w Siewierzu. Wykonano już większość robót branży sanitarnej. Wykonano kanalizację deszczową, która odwodni drogę oraz skrzyżowania z obiema ulicami….

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content