Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Wyry

Wyry to gmina w powiecie mikołowskim w której mieszka na powierzchni 34,55 km kw., blisko 8 tys. mieszkańców. Gmina obejmuje obszar dwóch miejscowości, które są oddzielone od siebie lasem: Wyry i Gostyń. Sąsiadują z Mikołowem, Kobiórem, Łaziskami Górnymi i Tychami.

W Wyrach znajduje się kilka obiektów obszaru warownego „Śląsk”. Wśród nich jest – udostępniony do zwiedzania – schron bojowy „Sowiniec”, który znajduje się w Gostyni. Wewnątrz schronu można zobaczyć ekspozycję poświęconą Bitwie Wyrskiej z 1939 roku, której coroczna rekonstrukcja przyciąga tysiące miłośników historii.

W Wyrach urodzili się tu bracia Góralczykowie – Feliks, Robert i Józef. To wyjątkowe rodzeństwo, bo wszyscy trzej byli zawodnikami w polskiej reprezentacji hokeja. Występowali m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku w Sapporo. Z gminy tej pochodzi również Sabina Rzepka, która w latach 2011 – 2013 trzykrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata w triathlonie XTERRA.

Jednym najbardziej charakterystycznych obiektów w Wyrach jest schron bojowy „Sowiniec”.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content