image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W tym roku już po raz dwunasty obchodzić będziemy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. 

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary. Czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać będą się w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu.

– W tym roku po raz kolejny będziemy chcieli zwrócić uwagę na rodzinę, będziemy chcieli otoczyć ją troską i równocześnie cieszyć się nią – stwierdziła podczas konferencji zorganizowanej 25 marca w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Będziemy też promować ciekawe inicjatywy, jakie w samorządzie dzieją się z myślą o rodzinie – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 18 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 19 maja, o godz. 12.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.30 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej (26 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 21 czerwca Camerata Silesia i Paweł Tomaszewski zagrają w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

– W tle naszych rozważań stale mamy rodzinę i miłość, bo to są przecież najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka. Chcemy być dumni z tych wspaniałych rodzin, które budują naszą metropolię – mówi Małgorzata Mańka-Szulik. – Chcemy je docenić i zrobić też coś dla nich. Dlatego już od dwunastu lat zachęcamy wszystkich ludzi, dla których ważne jest dobro rodziny, do współpracy przy organizacji kolejnych edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. Jestem bardzo szczęśliwa, że udaje się nam zgromadzić wokół tego wyjątkowego Święta tylu wspaniałych ludzi, których wspólnym celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Jestem przekonana, że rodzina jest rzeczą świętą i właśnie o tym mówił do nas papież Jan Paweł II, gdy stwierdził, iż „przyszłość Europy idzie przez rodzinę”. 

Szczegółowe informacje dotyczące 12. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

Źródło: um.zabrze.pl