image_pdfimage_print
image_pdfimage_printZadania i projekty realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię były tematem dzisiejszego spotkania z grupą studentów i wykładowców z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie.

Grupa z niemieckiej uczelni przebywa od kilku dni w Metropolii. W programie pobytu znalazły się również rozmowy z przedstawicielami GZM.  W trakcie spotkania zaprezentowano zadania realizowane przez Metropolię oraz projekty prowadzone przez Urząd Metropolitalny we współpracy z miastami i gminami członkowskimi.

Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie powstał w 1966 roku, studiuje na nim ponad 34 tys. studentów. Uczelnia prowadzi studia na 16 wydziałach. Dortmund to jedno z największych miast Regionalnego Związku Zagłębia Ruhry (Metropolia Ruhry), z którym GZM podpisała list intencyjny w sierpniu 2018 roku.  W skład Związku wchodzą 53 gminy, leżące w centralnej części landu Północna Nadrenia-Westfalia w zachodnich Niemczech. Mieszka w nich ok. 5,1 mln osób. Zagłębie Ruhry z regionu przemysłowego stało się wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Europie, działa tam ponad 160,5 tys. firm, które zatrudniają ponad 2,2 mln osób i wytwarzają ok. 5,6 proc. PKB Niemiec