image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

160 zawodników z 7 krajów w najbliższy weekend (26-28 lipca) będzie rywalizować na torze świętochłowickiego ośrodka „Skałka” podczas Mistrzostw Świata w speedrowerze. Przez trzy dni będą się ścigać na rowerach bez hamulców i przerzutek. To międzynarodowe wydarzenie wspiera Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia.

Widzowie będą mogli zobaczyć zmagania utytułowanych sportowców z Australii, Walii, Irlandii, Szkocji, Anglii, Polski i Wielkiej Brytanii.

Pierwszego dnia, w piątek 26 lipca br. o godzinie 17:00 o trofea powalczą juniorzy. Dwie godziny później odbędzie się Międzynarodowy Memoriał im. Pawła Waloszka, najlepszego żużlowca w historii klubu Śląsk.

W sobotę kibice będą mogli zobaczyć m.in. weteranów (godz. 17:00) i seniorów (godz. 19:00) w meczach Polska- Wielka Brytania.

Niedziela będzie dniem finałów Mistrzostw Świata Par. Zawodnicy będą rywalizować w trzech kategoriach- weteranów (godz. 16:00), juniorów (18:00) oraz open (20:00).

Po świętochłowickiej inauguracji zawodnicy będą się ścigać m.in. w Poczesnej, Żołędowie, Toruniu. Całość zakończy się 11 sierpnia w Lesznie finałami Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Każdego dnia do dyspozycji kibiców otwarta będzie strefa gier i zabaw. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Tor speedrowerowy w Świętochłowicach mieści się na terenie powstałego w 1980r. kompleksu sportowo – rekreacyjnego OSiR „Skałka”. Ma on długość 72 m, szerokość prostych wynosi 5m, a promień łuku to 3,5 m. W swojej historii „Skałka” w 2003 roku była gospodarzem mistrzostw świata w tej rowerowej dyscyplinie sportu. 

Do największych gwiazd, które będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Świętochłowicach należą Polacy, a wśród nich Dawid Bas pochodzący ze Śląska Świętochłowice, złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorów z ubiegłego roku; Marcin Szymański, wychowanek Sparty Wrocław, jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników, złoty medalista ubiegłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy czy walijczyk Fraser Garnett – utalentowany zawodnik, który w sezonie 2018 zdobył brązowy krążek Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Srebrnego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata będzie bronił jeden z najlepszych zawodników z Australii – Cody Chadwick.

Speedrower jest dyscypliną wzorowaną na sporcie żużlowym. Zawodnicy używają rowerów bez hamulców oraz przerzutek. Zasady i regulamin zaczerpnięto z żużla. Początki speedrowera datują się na lata 40. ubiegłego wieku.