image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Funkcjonowanie komunikacji zbiorowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – taki był główny temat spotkania w siedzibie GZM, które odbyło się w piątek, 13 września. Gośćmi Metropolii byli przedstawiciele Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) z woj. dolnośląskiego.

Metropolię odwiedzili samorządowcy i pracownicy urzędów z Wrocławia, a także okolicznych miast i gmin. Spotkanie miało dotyczyć przede wszystkim kwestii związanych z transportem, ale goście z Dolnego Śląska mieli także sporo pytań dotyczących sposobu funkcjonowania pierwszej w Polsce ustawowo powołanej Metropolii.

Członek Zarządu Grzegorz Kwitek opowiedział o tym, jak wyglądała procedura wyznaczania granic GZM, w jaki sposób współpracujemy z innymi instytucjami, a także jak wygląda struktura organizacyjna wewnątrz Urzędu Metropolitalnego.

W spotkaniu uczestniczyła również Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego. Przypomniała, że ZTM dysponuje ponad tysiącem pojazdów, które zatrzymują się na blisko siedmiu tysiącach przystanków. Opisała również drogę do wprowadzania wspólnej taryfy dla KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry, a także o połączeniu tych trzech podmiotów w jeden – Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Przedstawiciele ZIT Dolnośląskiego podkreślili, że z zainteresowaniem śledzą działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako instytucji, która może przetrzeć szlaki dla kolejnych związków metropolitalnych w innych województwach.

To już kolejne tego typu spotkanie, które odbyło się w siedzibie GZM w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że w lipcu gościliśmy przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a na początku września odbyło się spotkanie z Kieleckim Obszarem Funkcjonalnym.