image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Odśpiewaniem hymnu państwowego, wciągnięciem flagi na maszt oraz apelem pamięci rozpoczęły się wczoraj /10 września/ obchody w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu-Miechowicach, upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Odbywające się co roku obchody są okazją nie tylko do złożenia podziękowań podopiecznym ośrodka, z których wielu brało udział w walkach w czasie wojny lub było represjonowanych, ale również upamiętnienia polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w Polsce oraz na innych frontach w latach 1939-1945.

Podczas wczorajszych uroczystości, w których wzięli udział między innymi: przedstawiciele władz Bytomia na czele z prezydentem Mariuszem Wołoszem, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas, radni Rady Miejskiej, władz wojewódzkich i centralnych, rodziny kombatantów oraz żołnierze 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, odczytano apel pamięci, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą bytomskim kombatantom oraz wręczone zostały mieszkającym w DPS-ie kombatantom oraz rodzinom kombatantów listy gratulacyjne.

Warto podkreślić, że medalem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości został odznaczony Szczepan Tomasik, 104-letni kombatant, żołnierz, który walczył na Oksywiu w 1939 roku oraz brał udział w walkach u boku generała Władysława Andersa.