image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

O doświadczeniach we współpracy z inwestorami oraz wspieraniu przedsiębiorczości rozmawiano w Siemianowicach Śląskich. Było to pierwsze spotkanie w ramach tzw. Metropolitalnej Akademii Obsługi Inwestora i Promocji Przedsiębiorczości.

– Pracujemy wspólnie dla jak najlepszego wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego Metropolii– mówi Grzegorz Podlewski, Wiceprzewodniczący Zarządu GZM. -Takie spotkania są nieocenione. Wymiana doświadczeń powinna być inspiracją do działań, z których mogą skorzystać gminy jak i cała konurbacja. Uczymy się od siebie, bazujemy na własnych doświadczeniach, lepiej się poznajemy” – dodaje.

Metropolitalna Akademia Obsługi Inwestora i Promocji Przedsiębiorczości jest inicjatywą Metropolii GZM. To cykliczne spotkania służące wymianie doświadczeń i dobrych praktyk wśród pracowników urzędów miast i gmin GZM odpowiedzialnych za obsługę inwestorów.

W trakcie spotkania, które otwarła Agnieszka Gładysz, wiceprezydent miasta  przybliżono doświadczenia Siemianowic Śląskich  m.in. w obszarze tworzenia klas patronackich z lokalnymi przedsiębiorcami, działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości czy też oferty spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zapoznali się z działaniami miasta na rzecz wspierania przedsiębiorczości, zwiedzili Pole Golfowe, które oprócz funkcji rekreacyjnych jest miejscem spotkań biznesowych. Przedstawiciele gmin spotkali się także z kadrą kierowniczą Siemianowickiego Parku Biznesu. W Zakładzie Adient Seating Poland Sp. z o.o. omówiono efekty współpracy gminy w ramach Rady Gospodarczej Prezydenta Miasta oraz przy współtworzeniu klasy patronackiej .

Przypomnijmy, że część działań Siemianowic Śląskich na rzecz wspierania i rozwoju przedsiębiorczości zostało przedstawionych jako dobra praktyka w raporcie „Wspieranie przedsiębiorczości przez gminy” Najwyżej Izby Kontroli z 2018 roku. Chodzi o realizowany od 2016 roku program „Siemianowicka Karta Młodego Przedsiębiorcy”, w ramach którego przedsiębiorcy do 30 roku życia mogą korzystać z ulg i zniżek zaoferowanych przez firmy działające już na terenie miasta.