image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bezpłatnie i bez wcześniejszych rejestracji. W środę, 9 października, od 8.00 do 12.00 każdy będzie mógł zbadać pojemność płuc w ramach Dni Spirometrii. Odbędą się one w Przychodni Brackiej przy ul. Konstytucji 89. 

Fundacja Unia Bracka włącza się w obchody dni spirometrii po raz ósmy. Od kilku lat są one organizowane w Europie w ramach wieloletniej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE. Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP.

Hasłem tegorocznej akcji jest „Oddychaj czystym powietrzem”. Podobnie jak w poprzednich edycjach, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie zaznaczając, że oddychanie czystym powietrzem przyczynia się do poprawy stanu zdrowia osób z alergią, astmą i POCHP (przewlekłą obsturacyjną chorobą płuc).

Obecnie na choroby obturacyjne płuc, choruje ponad 6 milionów Polaków. Połowa chorych na astmę i 70% chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Do tej pory, we wszystkich edycjach kampanii, przebadanych zostało ponad 56 tys. osób. Ponad 10 tys. zostało skierowanych na dalszą diagnostykę.