image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Integracja transportu miejskiego z ruchem rowerowym i pieszym, autostrady rowerowe, mobilność współdzielona oraz zastosowanie aplikacji do planowania przemieszczania się po mieście to główne tematy, które interesują uczestników wizyty studyjnej do Kopenhagi, zorganizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Zespół miejski Kopenhagi jest wzorem do naśladowania w kwestiach wdrażania systemów mobilności. Obserwujemy trendy i rozwiązania, jakie wprowadzają duże miasta w Europie. Już teraz przygotowujemy Metropolię na zmiany, które będą standardem za kilka lub kilkanaście lat. Aby nie zostać w tyle musimy myśleć w kategoriach nowoczesnej mobilności- tłumaczy Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno- Gospodarczego i Współpracy Metropolii GZM.

– Chcąc poznać doświadczenia innych nie możemy się ograniczać do czytania raportów i opracowań. Ważne jest, aby na własne oczy zobaczyć jak działają rozwiązania u naszych zagranicznych sąsiadów, doświadczyć jazdy komunikacją miejską i rozmawiać bezpośrednio z autorami i współautorami sukcesu- dodaje Jacek Woźnikowski.

W wizycie studyjnej uczestniczą przedstawiciele miast Metropolii, Katowic, Chorzowa, Tychów, Zabrza oraz Dąbrowy Górniczej.

Foto: Metropolia GZM

Eksperci zajmujący się komunikacją publiczną oraz rozwojem mobilności w praktyczny sposób poznają funkcjonowanie transportu publicznego, dowiedzą się, jak na obszarze Wielkiej Kopenhagi działa mobilność jako usługa (MaaS, Mobility as a Service), poznają funkcjonalności planera podróży oraz „Rejsekort” czyli karty, za pomocą której podróżują i płacą za swoją podróż mieszkańcy Kopenhagi oraz odwiedzający ją goście.

W programie wizyty jest spotkanie z  przedstawicielami Kopenhagi odpowiedzialnymi za mobilność. Uczestnicy zapoznają się z kopenhaskim planem mobilnościowym oraz projektami autostrad rowerowych. Dowiedzą się także, w jaki sposób usługi mobilności współdzielonej w Kopenhadze uzupełniają transport publiczny.