image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach obchodzi 50. rocznicę istnienia. Z tej okazji, 29 listopada odbyła się Wielka Gala, na której uhonorowano wyróżniających się czytelników i przyjaciół książnicy, a 1 grudnia jubileuszowy koncert Olega Dowgala.

– Czymże jest te 50, wobec ponad 6 tysięcy lat odkąd istnieją biblioteki? – tym retorycznym pytaniem Helena Warczok, dyrektor Gminnej Biblioteki Publiczne w Psarach, rozpoczęła Wielką Galę z okazji jubileuszu książnicy. Uroczystość odbyła się w sali bankietowej w Psarach. Uświetnił ją występem Svitlany Orlovej, artystki z Ukrainy, która zachwyciła wszystkich zapierającym dech w piersiach pokazem piaskowych animacji. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji, zarówno w kierunku biblioteki i jej pracowników jak i czytelników. Uhonorowani zostali Ci najlepsi, którzy systematycznie korzystają z bibliotecznego księgozbioru, wypożyczając i czytając niemal w ilościach hurtowych.

Podczas drugiej części obchodów, która odbyła się w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach, wystąpił Oleg Dowgal, wirtuoz rzadko spotykanego instrumentu – fletni pana. Zanim jednak strzyżowicką salę wypełniły anielskie dźwięki, rozstrzygnięto konkurs poetycki „Wiersz dla biblioteki”, który został zorganizowany z okazji 50-lecia. Pierwsze miejsce zajęła w nim Wiktoria Mantykiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej w Sarnowie.

W tych niezwykłych obchodach nie zabrakło przewodniczącego Rady Gminy Psary Jacentego Kubica z radnymi, wójta Tomasza Sadłonia, zastępcy wójta Marty Szymiec, sekretarz Mirelli Barańskiej-Sorn, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych gminy, poprzedniej dyrektorki biblioteki Krystyny Pawlik i byłego pracownika Krystyny Białas, przedstawicieli zaprzyjaźnionych bibliotek z Będzina, Sławkowa, Czeladzi, Bobrownik, Mierzęcic i Siewierza, prezeski Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Aktywny Senior” z Psar Ewy Kozieł oraz najważniejszych gości, czyli czytelników, bez których żadna biblioteka nie miałaby sensu.

50 lat to niewiele w zestawieniu z historią czytelnictwa na świecie, ale wystarczająco dużo, by być dumnym z jego rozwoju w gminie Psary. Warto wspomnieć, że pierwszym kierownikiem biblioteki w Psarach był Eugeniusz Horzela, który pełnił tę funkcję przez 9 lat. Następnie, przez ponad 30 lat, książnicą kierowała Krystyna Pawilk, a obecnie funkcję dyrektora pełni Helena Warczok. Oprócz siedziby głównej w Psarach, biblioteka ma trzy filie: w Dąbiu, Strzyżowicach i Sarnowie, a grono jej czytelników z roku na rok się powiększa i wynosi już ponad 2 500 osób.