image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Drodzy Radzieńczanie,

Rozpoczynamy kolejny tydzień w rzeczywistości nieodłącznie związanej z ogłoszoną w Polsce epidemią. Według najświeższych danych, w naszym mieście, u 10 osób stwierdzono obecność koronawirusa, 19 osób poddanych jest kwarantannie z nałożoną decyzją administracyjną, a 23 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

Urząd Miasta Radzionków jest w stałym kontakcie z okolicznymi placówkami zdrowia, którym udziela finansowego i rzeczowego wsparcia. Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu otrzymał ponad 3.000 maseczek za kwotę prawie 15.000 zł, z kolei Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im. Hagera w Tarnowskich Górach zgłosił zapotrzebowanie na zakup ambulansu. Koszt jego zakupu został rozdzielony pomiędzy gminy powiatu tarnogórskiego. Gmina Radzionków udzieli na ten cel wsparcia w wysokości 16 500 zł.

Przed nami także nauka świętowania, ważnych dla naszej społeczności, wydarzeń w nowej formule. W najbliższą niedzielę, w trakcie odpustu w parafii Św. Wojciecha, nie będzie odbywał się handel uliczny. Zmianie ulegnie także forma tegorocznych obchodów Święta 3-go maja. W tym roku, nie odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na Placu Letochów z udziałem wojska, harcerzy, młodzieży, orkiestry i organizacji pozarządowych. Ze względów bezpieczeństwa, osobiście złożę pod pomnikiem wiązankę kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców naszego miasta.


Dni Radzionkowa również zostały odwołane. Od dłuższego czasu trwały rozmowy na ten temat, część artystów i wykonawców zadeklarowała już swój udział w przyszłorocznej imprezie, którą planujemy na dni 11-13 czerwca 2021 roku. Mając na uwadze zdrowie naszych mieszkańców oraz przyjeżdżających do nas gości, odwołaliśmy również tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”.

Od dzisiaj, decyzją władz państwowych, możliwy jest spacer po parkach i lasach. Zapraszam serdecznie, na Księżą Górę, do Ogrodu Botanicznego i w inne zielone miejsca w naszym mieście. Pamiętajmy o koniecznych maseczkach i innych obostrzeniach oraz zaleceniach władz państwowych.

Życząc Państwu dużo zdrowia i wytrwałości, serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Z wyrazami szacunku
Gabriel Tobor
Burmistrz Radzionkowa