image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od niedawna parking przed dworcem PKP jest bezpłatny. Wszystko dzięki temu, że teren od kolei wydzierżawiło miasto. To duże udogodnienie do kierowców lecz przypomnijmy – docelowo parking zniknie, bowiem w powyższym miejscu pojawi się centrum przesiadkowe typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty.

Poza miejscami parkingowymi w ramach inwestycji powstanie także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. Centrum będzie częścią budowy infrastruktury rowerowej przewidującej budowę w mieście blisko 30 km tras rowerowych.

Wczoraj burmistrz Arkadiusz Czech podpisał wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP, na którym powstanie centrum przesiadkowe. Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą. Wykonawcy wszystkich etapów inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” mają rok na zaprojektowanie inwestycji. Gotowym centrum przesiadkowym powinniśmy się cieszyć w czerwcu 2023 roku.

Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.

Źródło: UM Tarnowskie Góry