image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od 8 lipca szykują się kolejne zmiany na przebudowywanym odcinku DK94 w Sosnowcu. Kierowcy jadący od strony Dąbrowy Górniczej nie będą mogli wjechać na węzeł Zuzanna, w kierunku centrum Sosnowca. Dla ruchu osobowego będzie obowiązywał objazd przez oddaną do użytku ulicę Długosza. Będzie też spore ułatwienie dla ruchu w kierunku Dąbrowy Górniczej.

Wykonawca przebudowy musi zamknąć jeden zjazd z DK94 ze względu na budowę zupełnie nowej jezdni po śladzie obecnej. – Firma Banimex, która zajmuje się przebudową, musi wykonać odwodnienie tego obszaru. To ważne bo w tym miejscu spływa właśnie woda z połowy węzła. Wymieniona zostanie też sieć elektroenergetyczna. Po wykonaniu prac zostanie ułożona nowa podbudowa i zupełnie nowy asfalt. Można powiedzieć, że to będzie zupełnie nowa droga w śladzie starej – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Z tego powodu został wytyczony objazd. Samochody osobowe na skrzyżowaniuDK94 i ulicy Długosza skręcą w prawo i pojadą nowym fragmentem ul. Długosza, która w najbliższych tygodniach na remontowanym odcinku będzie drogą wyłącznie jednokierunkową. Dalej objazd będzie prowadził przez ulicę Komuny Paryskiej, by następnie przez rondo, z którego kierowcy dojadą do ulicy Kamiennej i wjadą na węzeł Zuzanny i ul. 3 Maja.

Uwaga! Objazd dla samochodów ciężarowych poprowadzony będzie przez węzeł DK94, aż do zjazdu przy elektrociepłowni. Tam kierowcy będą musieli nawrócić na Będzińskiej i ponownie wjechać na DK94, a dalej do węzła Zuzanna i na ul. 3 Maja.

Wprowadzenie zmian 8 lipca jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przynajmniej przez kilka najbliższych tygodni. Prosimy kierowców o maksymalną ostrożność – dodaje rzecznik UM.

Pojawi się też spore ułatwienie. Kierowcy jadący od strony Katowic w kierunku Dąbrowy Górniczej pojadą już nową łącznicą. Tym sposobem skończy się już przejazd starą drogą, która na kilkudziesięciometrowym odcinku była tymczasowo wyłożona płytami. Przerzucenie ruchu na łącznice pozwoli wykonawcy na pogłębienie wykopu pod przyszłą drogę krajową nr 94.

Co powstaje na skrzyżowaniu DK94 z Długosza?

Po przebudowie w miejscu sygnalizacji świetlnej powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem, po jezdniach z obniżonym poziomem, zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny. Wzdłuż, na długości kilkuset metrów, zostaną wybudowane ekrany akustyczne. Obecnie skrzyżowanie stanowi „wąskie gardło”: zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej.

Foto: UM Sosnowiec

Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży. Udrożniony zostanie ruch oraz poprawione bezpieczeństwo, dzięki odłączeniu ruchu lokalnego od dalekobieżnego. Po przebudowie skrzyżowania zwiększy się płynności ruchu, a co za tym idzie, zmniejszy się uciążliwość dla mieszkańców, obniżona zostanie emisja spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego.

Koszt wszystkich prac, które powinny zakończyć się do końca 2020 roku, wynosi blisko 100 mln zł.

Źródło: UM Sosnowiec