image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Sprawny transport publiczny, sieć dróg rowerowych oplatająca miasto, bezpieczeństwo i wygoda pieszych. Za tymi hasłami kryją się konkretne działania władz Dąbrowy Górniczej, które mają uczynić miasto miejscem przyjaznym dla wszystkich uczestników ruchu.

Miasto potrzebuje równowagi pod względem sposobów przemieszczania się po nim. Idea jest prosta: autobus, tramwaj czy pociąg muszą być łatwo dostępne, wygodne, docierać na czas w jak najwięcej miejsc, a przez to stanowić alternatywę dla samochodu. Równoprawnym środkiem transportu, do użytku na co dzień, ma być również rower.

W Dąbrowie Górniczej od kilku lat przybywa dróg rowerowych. Sieć docelowo ma objąć miasto od granicy z Będzinem, przez centrum, Reden, Gołonóg aż do huty „Katowice”, Strzemieszyc, Ząbkowic i strefy inwestycyjnej w Tucznawie. Jej duża część już istnieje i można z niej korzystać. Dzięki temu rower służy nie tylko do jazdy po miejscach rekreacyjnych, ale też do przemieszczania się na co dzień między dzielnicami, np. w drodze do pracy.

Największym wyzwaniem na najbliższe lata jest przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie dworców w centrum i Gołonogu. W efekcie inwestycji powstaną m.in. tunele pod torami, dzięki którymi szybko, sprawnie i bezpiecznie będzie można przemieszczać się między częściami miasta przedzielonymi kolejową linią.

Zmieniać będzie się siatka połączeń autobusowych, która lepiej skomunikuje dzielnice z centrum, a stamtąd ułatwi dotarcie do innych miast. Torowiska tramwajowe czeka modernizacja, a pierwszym zwiastunem jest kompleksowy remont torów wzdłuż ul. Kasprzaka.

W śródmieściu, na przedłużeniu ul. Kościuszki powstanie podziemny tunel; w rejonie stacji zbudowane zostaną nowe drogi i ronda, modernizację przejdzie ul. Kolejowa. Zniknie przejazd na ul. Konopnickiej, a piesi i rowerzyści na drugą stronę torów dostaną się tunelem. Rozwinie się infrastruktura rowerowa, wyremontowane zostaną chodniki.

W Gołonogu, podobnie jak w centrum, zlikwidowany zostanie przejazd kolejowy. Na drugą stronę torów prowadzić będzie tunel podziemny, dzięki czemu ruch będzie płynny i znikną korki.

Ruch wzdłuż głównej osi miasta – na ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego – zostanie uspokojony. Powstaną zintegrowane przystanki autobusowo – tramwajowe. Piesi nie będą musieli pokonywać schodów w podziemnych przejściach i na kładkach, bo zastąpią je przejścia na poziomie jezdni.

Drogi rowerowe rozwijają się również w rejonie huty „Katowice” – na ul. Piłsudskiego i Roździeńskiego. Jednośladem, przez Pogorię I, można dojechać z Gołonoga do Ząbkowic. Podziemny tunel przy ząbkowickim dworcu umożliwia bezpieczne przejście i przejazd rowerem między stronami dzielnicy rozdzielonymi kolejowymi torami. Z Ząbkowic dojedziemy na dwóch kółkach do ul. Inwestycyjnej, prowadzącej do strefy gospodarczej w Tucznawie. Docelowo infrastruktura rowerowa doprowadzi bezpośrednio do ulokowanych tam zakładów.

Rowerem, sprawnie i bezpiecznie, będzie można poruszać się po Strzemieszycach Wielkich. Droga rowerowa budowana jest na ul. Oddziału AK Ordona, na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Hotelowej. Niebawem powinny ruszyć prace na ul. Kruczej, od ul. AK Ordona do cmentarza. Miasto ma w planach wykonanie kolejnych elementów infrastruktury w dzielnicy: wzdłuż ul. Strzemieszyckiej – od ul. Narutowicza do ul. Szklanych Domów, a także na ul. Oddziału AK Ordona w stronę centrum, czyli od ul. Hotelowej do ul. Staszica. Stamtąd z kolei droga ma być poprowadzona do ul. Wojska Polskiego. https://www.youtube.com/embed/2nUG8LSh9cs?feature=oembed


Prowadzenie prac w tak szerokim zakresie, wiąże się ze zmianami i utrudnieniami w ruchu.
Na 12 października planowane jest zamknięcie jezdni ul. Sobieskiego w kierunku Będzina – na odcinku od ul. Chopina do przewiązki na wysokości stacji paliw.

https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1aY3epyg1ucb3dTY45l4Ff_iSx3iS9n6P
Ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w stronę centrum. Wjazd w ul. Moniuszki zostanie zamknięty, a dojazd do usytuowanych w tym rejonie firm i garaży będzie się odbywał ul. Koszelew i Perla. Zmiany mają związek z rozpoczęciem budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Moniuszki, z którym połączona zostanie nowa droga biegnąca za hutą Bankową do ul. Kolejowej. W listopadzie zmiany zostaną wprowadzone na ul. Kolejowej i w rejonie jej skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza