image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rozbark to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym mieście, gdzie nie brakuje zabytków związanych z historią Bytomia i górnictwem. Dzisiaj śladami zabytków w Rozbarku oprowadził bytomian miłośnik historii, kolekcjoner, a także współtwórca wielu regionalnych publikacji Leon Wostal.

Podczas historycznego spaceru zorganizowanego przez Teatr Rozbark, uczestnicy spotkania zobaczyli wnętrze centralnej pompowni Szybu „Bolko”, która nie tylko umożliwia odwadnianie wyrobisk górniczych zlikwidowanych w latach 1978-1989 kopalń rud cynku i ołowiu w triasowej niecce bytomskiej, ale jest również ostatnią pozostałością po wydobyciu rud cynkowo-ołowiowych w tym rejonie Śląska. Miłośnicy Rozbarku oprócz szybu „Bolko” zobaczyli także rozbarskie kamienice oraz historyczne miejsca związane z wydobyciem węgla kamiennego w Rozbarku. Podczas oprowadzania Leon Wostal mówił nie tylko o byłej granicy polsko-niemieckiej i Domu Celnym przy ul. Witczaka /na granicy Bytomia i Piekar Śląskich/, ale także przybliżył historię rozbarskich kamienic, ich przeznaczenia oraz opowiedział o ruchu tramwajowym w Rozbarku, historii szybu „Witczak” i kościele pw. św. Jacka.

Leon Wostal jest miłośnikiem historii Śląska, kolekcjonerem przedmiotów związanych z małą ojczyzną, autorem książki „Rojber z Rozbarku” i czynnym zawodowo górnikiem. Oprócz historii Bytomia i Rozbarku interesuje się genealogią śląskich rodzin i fotografią.

Spacer odbył się Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło: UM Bytom