image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na dworze chłód, za nami pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Przy takiej aurze trzeba być przygotowanym na trudności i nie można zapominać o innych.

Coraz niższe temperatury to coraz większe wyzwanie dla osób bez dachu nad głową. Przy takiej aurze nie bądźmy obojętni na los bezdomnych. Chroniąc się przed zimnem, bezdomni często wybierają miejsca, które nie są bezpieczne, a przebywanie w nich może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i nawet śmierci. Warto o tym pamiętać, bo nasza reakcja może uratować komuś życie.

Zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, wiatach śmietnikowych, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach, przyjmowane są przez Straż Miejską – pod numerem 986.

Do końca marca działać będzie także specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotycząca pomocy bezdomnym.

Na numer 987 może dzwonić każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ci, którzy wiedzą gdzie przebywają bezdomni.

W Dąbrowie Górniczej bezdomni mogą otrzymać pomoc i schronienie w noclegowni przy ul. Łącznej 31 i w schronisku przy al. Zwycięstwa 6.

Bezdomnym i potrzebującym od wielu lat pomaga również Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie. Starsi, samotni, ubodzy czy rodziny w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć m.in. na ciepłe ubrania i zimowe buty. Stowarzyszenie swoją siedzibę ma przy ul. Łącznej 35. Jego misję można wesprzeć włączając się do internetowej zbiórki. Szczegóły na stronie zrzutka.pl/rw8gs2

Przy opadach i chłodzie ulice pokrywają się śniegiem, lodem albo pośniegowym błotem.

Za utrzymanie gminnych dróg i chodników odpowiada ALBA MPGK. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania, pod numerami 32 262 50 13 i 600 405 627, całodobowo przyjmuje dyspozytor firmy.

W Dąbrowie Górniczej, zimowym utrzymaniem przez miasto objętych jest 387 km 410 m dróg publicznych (416 ulic), podzielonych na cztery standardy zimowego utrzymania: I standard – 35,875 km, II standard – 186,516 km, III standard – 99, 530 km, IV standard – 65,489 km.

Po ustaniu opadów, w I standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., a błoto pośniegowe może występować do 6 godz. W II standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., błoto pośniegowe może występować do 6 godz., może występować cienka warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu do 6 godz. W III standardzie śnieg luźny może zalegać do 6 godz., błoto pośniegowe może zalegać do 8 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu samochodów osobowych do 6 godz., zaspy, języki śnieżne mogą występować do 6 godz. W IV standardzie śnieg luźny może zalegać do 8 godz., śnieg zajeżdżony może występować, języki śnieżne mogą występować, zaspy mogą występować do 8 godz., dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godz.

Dodatkowo utrzymywanych jest 15 km 383 m dróg wewnątrzosiedlowych, co daje łącznie 402 km 793 m.

Odśnieżaniem i odladzaniem objętych jest również 702 992 m2 chodników, alejek, parkingów i dróg rowerowych, w tym 227 413m2 terenów wewnątrzosiedlowych.

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków. Za zaniedbania grożą kary, a także pokrycie strat i wypłata odszkodowań w razie powstałych wskutek nich wypadków.

Przy niskich temperaturach czy opadach śniegu kierowcy muszą przygotować się na gorsze warunki drogowe i śliskie nawierzchnie. Przed jazdą trzeba też usunąć śnieg i lód z szyb, reflektorów i lamp samochodów. Warto zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność.

W razie problemów z ogrzewaniem w mieszkaniu, powinniśmy kontaktować się z Pogotowiem Ciepłowniczym spółki Tauron Ciepło pod numerem 993 lub 32 258 47 73.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza