W poniedziałek, w Pałacu Kultury Zagłębia, wręczono odznaczenia z okazji 30lecia samorządu w Polsce.
Podczas uroczystości uhonorowano 26 osób. 15 otrzymało Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę, przyznawane przez prezydenta RP. Odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawane przez ministra kultury, trafiły do 3 osób. Z kolei prezydent miasta przyznał 8 osobom Złote Liście Dębu.
Medale Zasłużony dla Kultury Polskiej, w imieniu ministra kultury, wręczył poseł Robert Warwas. Pozostałe odznaczenia przekazywali Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej, oraz Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
– Kończący się 2020 rok to czas jubileuszu 30-lecia samorządu. Planowaliśmy wiele wydarzeń, które miały przypomnieć historię samorządności i pokazać, jaką rolę w naszym życiu pełni samorząd. Ze względu na stan epidemii nie wszystko się udało. Jednak cieszę się, że dziś mogliśmy części osób wręczyć odznaczenia i podziękowania za służbę i zaangażowanie na rzecz naszej małej ojczyzny – podkreślał prezydent Marcin Bazylak.
Odznaczeni:
Złoty Medal za Długoletnią Służbę
- Waldemar Bijak
- Krzysztof Buchacz
- Mirosława Danecka
- Anna Januszkiewicz
- Iwona Kielesińska
- śp. Jerzy Kołodziej
- Bożena Kozieł
- Hanna Krajewska
- Maria Miszczenkow
- Jerzy Naja
- Andrzej Oleksiak
- Anna Szymańska
- Hanna Uzdowska
- Jadwiga Zając
Srebrny Medal za Długoletnią Służbę
- Renata Piątek
Zasłużony dla Kultury Polskiej
- Paweł Duraj
- Małgorzata Majewska
- Iwona Wilk
Złoty Liść Dębu
- Jerzy Talkowski
- Henryk Zaguła
- Marek Dul
- Marek Lipczyk
- Zbigniew Podraza
- Agnieszka Pasternak
- Janina Bronikowska-Radosz
- Iwona Bednarska
Epidemia pokrzyżowała i okroiła plany związane ze świętowaniem rocznicy. Mimo to udało się m.in. zorganizować Kawiarenki Obywatelskie, głównie w formie online, a w październiku pomiędzy Pogorią III i Zieloną posadzono dęby, które symbolizują 30 lat odrodzonej polskiej samorządności.
– 30 dębów na 30-lecie samorządności. Tak właśnie, pomiędzy Pogorią III i parkiem Zielona, postanowiliśmy upamiętnić obchodzony w tym roku jubileusz polskiego samorządu. W ten symboliczny sposób chcemy podziękować wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat angażowali się w rozwój Dąbrowy Górniczej – byłym prezydentom, radnym, pracownikom samorządowym oraz wszystkim aktywnym mieszkańcom. To Wy ukształtowaliście to miasto – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Obok szpaleru dębów znajduje się ozdobny głaz z pamiątkową tablicą, nawiązującą do jubileuszu. Miejsce ma symboliczną nazwę „Aleja 30-lecia samorządu terytorialnego”.
Na stronie: http://samorzadtoja.dg.pl/ znajdują się informacje o obchodach i przybliżające historię dąbrowskiego samorządu.
8 marca 1990 r. Sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym oraz nowelizację Konstytucji, tak by gwarantowała ona udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy. Zgodnie z ustawą gmina stanowi samorządową wspólnotę mieszkańców, która realizuje zadania publiczne o znaczeniu lokalnym. Dzięki decentralizacji władzy rada miejska uzyskała możliwość szerokiego działania, co jednocześnie wiąże się z odpowiedzialnością za efekt dokonujących się lokalnie przemian. 27 maja 1990 r. przeprowadzono pierwsze w pełni demokratyczne i wolne wybory samorządowe. Obywatele wybierali radnych w swoich miejscowościach, przez co uzyskali prawo do decydowania o sprawach, które bezpośrednio dotyczą ich codziennego życia w lokalnej wspólnocie, a także do zachowania i rozwijania jej odrębnej tożsamości.
Źródło: UM Dąbrowa Górnicza