image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Poznaliśmy finalistów 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, który odbywa się w Dąbrowie Górniczej. Wysoki poziom konkursu sprawił, że zamiast 12 uczestników, do III etapu przeszło ich aż 15.

Teraz przyszła pora, by zagrać z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia!

Tradycyjnie do finału Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka przechodzi czterech uczestników z każdej specjalności. Regulamin przewiduje jednak sytuację, w której do trzeciego, finałowego etapu może przejść po pięciu instrumentalistów z każdej kategorii. Tak stało się w przypadku wszystkich trzech specjalności.  To świadczy o bardzo wysokim poziomie 13. edycji konkursu.

Piętnastu najlepszych uczestników wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego podczas finałowych wieczornych koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia:

20 września o 17:00
21 września o 17:00
22 września o 17:00

Na zakończenie 23 września o 17.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród połączona z Koncertem Laureatów, podczas którego wystąpią zdobywcy najwyższych nagród oraz Filharmonicy Zabrzańscy.

Wyłonieni finaliści:

Do III etapu ze specjalności obój dostali się: pochodzący z Francji Sidonie Millot i Thibaud Rezzouk, portugalska uczestniczka Joana Soares oraz uczestnicy z Polski Antoni Popowicz i Paulina Sochaj.

Zaskoczył mnie fakt, że w II etapie poziom uczestników grających na oboju znacznie się wyrównał, dlatego wybranie finalistów nie było proste – mówi prof. David Walter z Narodowego Wyższego Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, członek Jury.

Już po I etapie organizatorzy mogli postawić tezę, że Polska ma wybitnych, młodych klarnecistów. Teza ta nabrała mocy również po II etapie, gdyż wszyscy finaliści z tej specjalności pochodzą z Polski: Karolina Bober, Bartłomiej Dobrowolski, Rafał Kleszcz, Agata Piątek i Mateusz Sowa.

Jak w każdym konkursie mamy uczestników dobrych, bardzo dobrych i kilku na wyższym poziomie, odstających artystycznie od pozostałych. Na poziomie drugiego etapu te granice się lekko zatarły. Wszyscy finaliści w tej specjalności pochodzą z Polski, co oznacza że Polska posiada znakomitą szkołę klarnetu – mówi słynny portugalski klarnecista Vitor Fernandes, członek Jury.

Finalistów fagotu poznaliśmy 19 września, a zostali nimi: pochodzący z Chińskiej Republiki Ludowej Hua Ma, uczestnik z Węgier Benjámin Dolfin, Marisa Esposito ze Stanów Zjednoczonych oraz dwoje uczestników z Polski – Adam Ostrowski i Kayetan Cygański-Bolski.

Darmowe wejściówki na Koncerty Finałowe oraz bilety (w cenie 20 zł) na wieńczący konkurs Koncert Laureatów dostępne na bilety.palac.art.pl oraz w Kasie Pałacu Kultury Zagłębia.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza