image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

PKP SA za najkorzystniejszą uznały ofertę spółki Berger Bau Polska, która przebudowę zabytkowego dworca wyceniła na prawie 15 mln zł.

Ponieważ jedynym kryterium, którym PKP kierowały się przy wyborze wykonawcy, była cena, wybór wydawał się oczywisty. Propozycja Berger Bau Polska była bowiem najtańsza spośród siedmiu ofert złożonych w prowadzonym przez PKP SA postępowaniu. Firma z siedzibą we Wrocławiu zadeklarowała, że zmodernizuje dąbrowski dworzec za 14 974 782,21 zł brutto. To mniej niż kolejowa spółka planowała wydać na inwestycję (16 383 418,66 zł brutto).

Na przebudowę dworca Berger Bau będzie miał 455 dni od momentu podpisania umowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to jeszcze w tym roku.

Dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej nie będzie pierwszym, który Berger Bau przebuduje na zlecenie PKP SA. Wcześniej firma zmodernizowała obiekty w Strzelinie i Zgorzelcu, a pod koniec 2020 roku podpisała umowę na przebudowę zabytkowego dworca w Węglińcu.

Dąbrowski samorząd od wielu lat zabiegał o przebudowę dworca. Prezydentowi Marcinowi Bazylakowi zależało, aby inwestycja towarzyszyła budowie centrum przesiadkowego.

Jak zmieni się dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej po przebudowie

Projekt przebudowy zakłada m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: w środku przewidziano m.in. windę osobową i pochylnię przy głównym wejściu, w budynku i w bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących

Cegły z elewacji zostaną wyczyszczone i uzupełnione, podobnie jak fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Uzyskany efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.

W parterowej części, obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych znajdą się także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami kolejowej spółki podpisał już Marcin Bazylak. Prezydent chciałby, aby na dworcu działało m.in. biuro paszportowe oraz biuro obsługi cudzoziemców. Władze miasta zabiegają o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Na dworcu zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa, dynamicznej informacji podróżnych oraz informacji głosowej.

W sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin. To m.in.: kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza