image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Województwo Śląskie prezentują oferty inwestycyjne miast i gmin na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2022, które odbywają się w dniach 15-18 marca w Cannes. W trakcie trwania wydarzenia przedstawiciele regionu spotykają się z reprezentantami najbardziej liczących się na świecie firm z branży deweloperskiej i inwestycyjnej.

Odbywające się we Francji targi MIPIM to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń sektorowych w Europie, skupiające w jednym miejscu tysiące inwestorów, przedstawicieli instytucji finansowych, deweloperów, a także reprezentacje miast.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prezentuje swój potencjał wspólnie z Województwem Śląskim, przyjmując gości na ponad 90-metrowym stoisku. Odwiedzającym stoisko prezentowane są 43 oferty z 11 miast Metropolii. Na miejscu obecni są m.in. przedstawiciele Miasta Tychy, którzy chcą konsultować z ekspertami najnowsze trendy i możliwości, mogące mieć odzwierciedlenie w ich długofalowej inwestycji, jaką jest dokończenie budowy centrum miasta.

Ponadto Metropolia prezentuje swoje projekty transportowe, które mają przełożenie na miejscowy rynek pracy. Przykładem jest przywrócenie połączenia kolejowego Bytom-Gliwice, którego rozkład jazdy jest dostosowany do godzin pracy przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. Innym takim działaniem jest uruchomiona 12 marca br. linia autobusowa M14, której część kursów prowadzi do Terminalu Cargo lotniska w Pyrzowicach, co zostało dostosowane do systemu zmian tamtejszych pracowników. W drugą stronę linia ułatwia dojazdy studentom i pracownikom Politechniki Śląskiej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia aktywnie uczestniczy w wydarzeniach społecznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych, aby promować potencjał całego swojego obszaru. Efektem tych działań są m.in. rankingi czy analizy gospodarcze, w których coraz częściej pod uwagę brany jest całościowy obszar GZM, nawet jeśli publikacja dotyczy tylko jednego z miast związku metropolitalnego. Przykładem takiej publikacji jest raport ABSL, który dotyczył sektora nowoczesnych usług w Katowicach z uwzględnianiem ich kontekstu metropolitalnego.

Magazyn fDi Intelligence, należący do grupy wydawniczej The Financial Times Ltd., uplasował województwo śląskie w pierwszej 10 wśród dużych, europejskich regionów pod względem strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z kolei Katowice uplasowały się na 5. pozycji w rankingu  najlepszych dużych europejskich miast pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich – fDi’s European Cities and Regions of the Future 2022/23. Nagroda zostaje wręczona właśnie podczas tegorocznych targów MIPIM w Cannes.