image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ośrodek rekreacyjno – sportowy Burloch Arena w Rudzie Śląskiej wzbogacił się o kolejną atrakcję – tor rowerowy typu pumptrack, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Trwają prace w ramach drugiego wybranego przez mieszkańców zadania dotyczącego tego obiektu.

Pumptrack to jedno z zadań małych, które głosami mieszkańców znalazło się na zwycięskiej liście. – Zakres prac objął opracowanie dokumentacji projektowej, roboty ziemne, uformowanie trasy, ułożenie nawierzchni, założenie zieleńców, a także montaż ławeczki, stojaka na rowery i kosza na śmieci – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Koszt to ponad 250 tys. zł.

Z kolei jedynym zadaniem dużym, które zostało wybrane na 2022 rok, jest „Burloch Arena – dokładamy atrakcji”. – Początki realizacji tego projektu były niepokojące, ale wszystko wskazuje na to, że będzie wykonany w terminie. Zostanie wybudowane wielofunkcyjne boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę o nawierzchni poliuretanowej oraz plac zabaw z czterema urządzeniami sprawnościowymi i wieżą linową – mówi Piotr Janik. Dodatkowo inwestycja obejmuje zabudowę sprzętu sportowego stanowiącego wyposażenie boiska, piłkochwytów, ławek, koszy na śmieci. Zadanie kosztować będzie 950 tys. zł, a zakończyć się ma w połowie listopada.

Z pozostałych zadań małych za kwotę prawie 240 tys. zł odnowiony został już skwer między ul. Katowicką i Siekiela. Wykonawca dokonał prac rozbiórkowych, a następnie teren zyskał nową nawierzchnię, powstały schody terenowe, zamontowano latarnie, a także nasadzono drzewa i krzewy oraz wykonano łąkę kwietną. Brakuje tylko ławek, które powinny zostać zamontowane w najbliższych dniach.

Natomiast za ponad 160 tys. zł zagospodarowany został teren przy ul. Jankowskiego 6 poprzez stworzenie 15 miejsc parkingowych, w tym dwóch dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wykonanie drogi dojazdowej z kostki brukowej oraz trawnika, nasadzenie niskich krzewów ozdobnych.

Na przyszły tydzień zaplanowano odbiór placu zabaw razem ze strefą odpoczynku przy Szkole Podstawowej nr 4. Warte ponad 250 tys. zł zadanie polegało na ułożeniu bezpiecznej nawierzchni z mat przerostowych oraz montażu zestawu zabawowego ze zjeżdżalnią. Dodatkowo wykonany został fragment ogrodzenia, a także zamontowana została furtka oraz kamera wizyjna, która została podłączona do istniejącego systemu szkolnego monitoringu.

Trwa realizacja kolejnych projektów: wybiegu dla psów „Psia Heca” w dzielnicy Wirek, terenowych tras rowerowych w Parku Strzelnica, parkingu dla samochodów osobowych, autokaru wycieczkowego oraz rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3, placów zabaw przy Miejskich Przedszkolach nr 9, 20 i 35 oraz rewitalizacji ciągu pieszego na obszarze między ulicami Górnośląską, Grzegorzka i Zgrzebnioka.

Tymczasem już jutro poznamy projekty, które rudzianie w niedawnym glosowaniu wybrali do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok. O głosy rywalizowało 36 projektów – 11 dużych i 25 małych. Pula środków wynosi prawie 4,7 mln zł.

Źródło: UM Ruda Śląska