image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Polska Agencja Kosmiczna opracowała mapy, które pokazują temperaturę powierzchni ziemi i intensywności powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła dla całego obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dane zostały opracowane na podstawie obrazów z satelitów Landsat 8 i 9 zarejestrowanych w 2024 roku.

Dzięki tym mapom można zobaczyć sezonowy obraz temperatury dla danego roku w miastach i gdzie „gorące wyspy” są najbardziej intensywne.

Temperatura powierzchni ziemi została obliczona na podstawie danych z okresu od 1 maja do 31 sierpnia 2024 roku. Na mapie można także odczytać także Intensywność miejskiej wyspy ciepła. Jest to różnica między temperaturą w miastach a średnią temperaturą na terenach podmiejskich.

Miejskie wyspy ciepła (UHI) to zjawisko, w którym obszary miast są znacznie cieplejsze od otaczających je terenów podmiejskich. Powstają głównie w wyniku działalności ludzkiej, zwłaszcza urbanizacji. Główne przyczyny to zastąpienie naturalnej roślinności materiałami, które magazynują ciepło, takie jak asfalt czy beton. Ponadto, intensywna emisja ciepła z budynków, transportu i przemysłu także przyczynia się do wzrostu temperatury. Brak wystarczającej ilości roślinności, która zapewnia chłodzenie przez parowanie, pogłębia problem. Miejskie wyspy ciepła wpływają na jakość życia, zdrowie mieszkańców i zużycie energii.

Informacje o skali zjawiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą być szczególnie przydatne władzom lokalnym, urbanistom i planistom. Są przydatne w projektowaniu rozwiązań architektonicznych i infrastrukturalnych, które mogą minimalizować skutki miejskiej wyspy ciepła. Przykłady to m.in. tzw. “zielone dachy”, większa ilość roślinności i cienia, wykorzystywanie powierzchni w jaśniejszych kolorach czy zapewnienie odpowiedniej przestrzeni między budynkami przy nowych inwestycjach.

Mapy są dostępne do pobrania za darmo na platformie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, jak również na portalu InfoGZM (w katalogu: Publikacje → Inne materiały i opracowania).

Useful links:

Portal NSIS

Inne materiały i opracowania – InfoGZM