image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Tym razem celem Metropolitalnej Szkoły Prototypowania jest tworzenie bezpiecznych i przyjaznych przestrzeni dla pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie w rejonie szkół. Specjaliści z GZM wybrali już miasto, w którym przyjrzą się m.in. bezpieczeństwu dzieci w drodze na lekcje.

Trzy etapy do poprawy bezpieczeństwa

Ta edycja Metropolitalnej Szkoły Prototypowania ruszyła jesienią ubiegłego roku. Przeanalizowane zostały zgłoszenia sześciu miast: Chorzowa, Mikołowa, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Tychów i Zabrza. W założenia projektu najlepiej wpisała się dzielnica Helenka w Zabrzu. O wyborze dzielnicy zdecydowała jej wielkość i charakter. Projekt zakładał, że będzie to niewielka dzielnica typowo mieszkaniowa, kameralna, odizolowana od centrum miasta. Istotna była także możliwość zaangażowania lokalnej społeczności oraz występujące w dzielnicy problemy bezpieczeństwa na drogach.

Głównym celem projektu jest zadbanie o bezpieczeństwo i przyjazną przestrzeń dla dzieci poruszających się pieszo po dzielnicy. Pracownicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas prac chcą zbadać odczucia i potrzeby dzieci chodzących do szkół, ponieważ to ich głos jest często pomijany podczas projektowania przestrzeni miejskiej.

Aktualnie rozpoczyna się drugi etap działań. We wstępnej fazie przeprowadzane będą badania inżynierskie, w tym inwentaryzacja przestrzeni, oznakowania, miejsc parkingowych oraz obserwacja ruchu w okolicy szkół w dzielnicy. Na tym etapie wykonane zostaną również badania wśród społeczności szkolnej (dzieci oraz rodziców), a także wśród seniorów – kolejnej dużej grupy mieszkańców. Następnym krokiem będzie wykonanie projektu organizacji ruchu, który może pozwolić na zniwelowanie problemów.

Jesienią tego roku nowa organizacja ruchu w Helence zostanie wdrożona. Na koniec przeanalizowane zostanie to, czy wprowadzone rozwiązania skutecznie poprawiły bezpieczeństwo pieszych.