image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice to gminy, nad którymi wzbiły się bezzałogowe statki powietrzne. Sprawdzano ich możliwości w monitoringu środowiska. To element współpracy z Politechniką Śląską.

Loty testowe odbyły się pod koniec czerwca, a już we wrześniu zaplanowano potwierdzenie wyników tych lotów. Wszystko po to, by sprawdzić, jak drony mogą wspierać gminy w takich zadaniach jak monitoring środowiska, wykrywanie nielegalnych wysypisk, analiza jakości cieków wodnych czy inspekcja trudno dostępnych terenów.

Drony wykonały szczegółowe naloty z użyciem kamer RGB i termowizji między innymi nad rzeką Bierawką i składowiskami w Trachach i Smolnicy, a także w gliwickich dzielnicach Wilcze Gardło i Ostropa. Loty w dzień i w nocy pomogły lepiej zidentyfikować zanieczyszczenia i ocenić stan środowiska – a przede wszystkim pozwoliły porównać potrzeby miast z możliwościami technologii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stale pracuje nad tym, aby zachęcać miasta do tworzenia kolejnych obszarów do testowania i wdrażania usług z wykorzystaniem dronów.

To jednak nie koniec. GZM współpracując z Katowicami, Tychami oraz Bytomiem i Zabrzem, w partnerstwie z Politechniką Śląską, zakwalifikowała się do ostatniego etapu konkursu realizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nazwa projektu to: „Rozbudowa i wyposażenie centrów kompetencji oraz infrastruktura do zarządzania ruchem pojazdów bezzałogowych jako Ekosystem Innowacji”. Głównym celem tego projektu jest usprawnienie i zabezpieczenie przestrzeni powietrznej, szczególnie w kontekście rosnącego wykorzystania dronów, aby zarówno loty prywatne, jak i te komercyjne czy publiczne, odbywały się sprawnie i bezpiecznie.

Wsparcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obejmie systemy monitoringu bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby loty prywatne, komercyjne i publiczne były prowadzone sprawnie i bezpiecznie. Korzyści z projektu to lepsza integracja lotnictwa załogowego i bezzałogowego, a także zwiększony wpływ miast GZM na proces tworzenia i zabezpieczania przestrzeni powietrznej.