image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja) pierwszy Szczyt Innowacji. Będzie również aktywnie uczestniczyć w Kongresie w roli współgospodarza.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach co roku przyciąga największych światowych liderów politycznych, przedstawicieli nauki i biznesu, jak również reprezentantów rządu i samorządu terytorialnego. Wydarzenie odbywające się w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii stanowi forum do debaty na temat problemów i wyzwań współczesnego świata.

Pierwszy Szczyt Innowacji

GZM od początku aktywnie uczestniczy w Kongresie, ale tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz będzie towarzyszyć jej Szczyt Innowacji.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie! – zapowiada Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. – Na obszarze GZM mamy długie tradycje wdrażania innowacji, które ułatwiają ludziom życie. Nawet więcej! Na swój sposób GZM sama w sobie jest innowacją, gdyż jest pierwszą w Polsce powołaną na mocy ustawy metropolią, czyli miastem miast, które łączy to co granic mieć nie powinno i pozwala zachować lokalną tożsamość – dodaje.

Szczyt będzie okazją do przekonania się, że GZM nie boi się sięgać po innowacyjne rozwiązania. Zaplanowano ciąg prezentacji dotyczący innowacji technologicznych oraz społecznych. Wśród prezentujących pojawi się Charles Landry, wybitny ekspert od kreatywnych miast, autor książki „Kreatywne miasto: zestawy narzędzi dla miejskich innowatorów”. Nie zabraknie też ekspertów od mobilności, zarówno tej naziemnej, jak i powietrznej, a także przedstawicieli świata nauki i kultury, oraz pracowników urzędu metropolitalnego, którzy bezpośrednio opowiedzą o prowadzonych przez siebie projektach.

Szczyt Innowacji odbędzie się 8 maja, czyli drugiego dnia Kongresu, w strefie Green Planet.

Bogaty program EKG

Tradycyjnie członkowie zarządu GZM i zatrudnieni w niej eksperci będą uczestniczyć w szeregu wydarzeń zaplanowanych w ramach Kongresu. Zapraszamy m.in. na panel z udziałem wiceprzewodniczącej Danuty Kamińskiej, poświęcony jakości życia w mieście. Natomiast członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek zabierze głos w dyskusjach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego w nowej perspektywie unijnej oraz zeroemisyjnej logistyce miejskiej.

Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Link do rejestracji: https://www.eecpoland.eu/2024/pl/rejestracja,3211/