image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Początek roku to czas składania deklaracji podatkowych. Robiąc to, mamy możliwość przekazania części podatku organizacji pożytku publicznego. Nasze wsparcie może trafić do stowarzyszeń czy fundacji, które działają w Dąbrowie Górniczej.

W mieście działają 262 organizacje pozarządowe, a 27 z nich posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza że rozliczając roczny dochód, można przekazać im 1% płaconego podatku.

Jest w czym wybierać, bowiem przekrój ich działalności jest szeroki – działają m.in. w obrębie pomocy społecznej, edukacji, promocji zdrowia, wsparcia niepełnosprawnych, sportu i rekreacji, opieki nad zwierzętami, ekologii czy bezpieczeństwa.

List organizacji działających na terenie miasta, którym można przekazać 1% podatku na stronie ngo.dabrowa-gornicza.pl

Plakat z hasłem "Wspieraj lokalnie" i znakiem 1%, zachęcający do przekazywania podatku.

W 2020 r. mieszkańcy Dąbrowy Górniczej złożyli 40 149 deklaracji podatkowych, w których zdecydowali się wesprzeć organizacje pozarządowe z całego kraju. Dzięki temu spłynęło do nich prawie 2 mln 907 tys. zł. W tym roku ten krok może zrobić jeszcze więcej osób, a przez to grono obdarowanych i kwota mogą być większe.

1 % podatku mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych( m.in. zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Taką możliwość mają także emeryci, ale tylko wówczas, gdy zrezygnują z pomocy ZUS i samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.

1% podatku dochodowego nie mogą przekazywać osoby prawne, np. spółki, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza