image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W jaki sposób samorządy powinny wypełniać obowiązki wynikające z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych? Przedstawiciele 40 gmin województwa śląskiego dowiedzieli się tego podczas szkolenia „Elektromobilność w praktyce”, które w poniedziałek (5 listopada) odbyło się w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zostało ono zorganizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych oraz pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 roku nakłada liczne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny zapewnić udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów na poziomie 10%. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30% pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV i tankowania gazu ziemnego. Samorządy będą także musiały sporządzać analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej.

– Metropolia GZM stawia na elektromobilność oraz nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do podnoszenia jakości naszego życia, w tym również poprzez dbałość o środowisko naturalne i o powietrze, którym oddychamy – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Jak do tego dążymy? Dzięki porozumieniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na ulice Metropolii wyjedzie nawet 300 elektrycznych autobusów, które zastąpią ok. 30 proc. funkcjonujących dzisiaj na naszym obszarze diesli – dodaje.

– Cykl szkoleń organizowany przez PSPA jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną, a ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów, ale przede wszystkim przedstawienie realnych rozwiązań w zakresie planowania infrastruktury i rozwoju flot zeroemisyjnych – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Eksperci Stowarzyszenia, praktycy i konsultanci ze specjalistycznym doświadczeniem sektorowym i wiedzą zdobytą w branży, w przystępny sposób zaprezentowali w Katowicach efektywne sposoby wdrażania ustawowych zapisów w ramach dostępnych na rynku rozwiązań. Prelegenci omówili wszystkie aspekty praktyczne, z którymi stykają się podmioty funkcjonujące na rynku – od technologii, przez zawiłości prawne i interpretacyjne, po kwestie społeczne.

Szkolenie w Katowicach PSPA zorganizowało wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, zrzeszającą 41 gminy. Do końca czerwca przyszłego roku podobne szkolenia odbędą się w 24 największych miastach w Polsce. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Parterami Strategicznymi cyklu szkoleń zostali Mercedes-Benz Polska oraz PGE Nowa Energia. Merytorycznie cykl wpierają Engie Polska, PGNiG, Lasy Państwowe oraz Alphabet Polska Fleet Management. W tym roku eksperci PSPA odwiedzą jeszcze Rzeszów, Rybnik, Poznań, Gdańsk oraz Gdynię.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w Polsce, która działa na mocy dedykowanej jej ustawy. GZM to 41 miast i gmin, znajdujących się w centralnej części województwa śląskiego oraz 2,3 mln mieszkańców. Swoją działalność rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku, a wśród jej ustawowych zadań jest m.in. wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz integracja i koordynowanie inwestycji związanych z transportem publicznym.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), najważniejszej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza na 13. Gorczycki Festiwal (8 listopada – 9 grudnia)

13 edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego odbywa się pod auspicjami Metropolii GZM. Festiwal – jedna z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych regionu – co roku przyciąga tysiące melomanów.  Tegoroczne festiwalowe koncerty będą odbywać się w 10 miastach Metropolii, ale także w Krakowie, Raciborzu i Wodzisławiu.

– W informacji o Festiwalu możemy przeczytać, że jego głównym celem jest tworzenie – w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego – wydarzenia, które jest kulturalną wizytówką Śląska w Europie – mówi Karolina Wadowska, członek Zarządu GZM. – Ta sama zasada – tworzenie, w oparciu o współpracę, nowej, atrakcyjnej jakości – przyświeca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tym większą przyjemnością wspieramy Festiwal jako jego oficjalny Partner – dodaje.

Dzięki festiwalowym koncertom mieszkańcy Metropolii będą mieli okazję zetknięcia się ze wspaniałymi dziełami muzycznymi w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i ze świata. – Cieszymy się na tę muzyczną ucztę, tym bardziej, że obejmie ona wiele miast Metropolii – przyznaje Karolina Wadowska.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się m.in. w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu, w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Pałacu w Nakle Śląskim, w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach, ale także w wielu kościołach, a nawet na pięknym, zabytkowym dziedzińcu bytomskiego sądu.

Podczas Festiwalu prezentowane będą arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej w doskonałym wykonaniu. Na otwarcie, 8 listopada, usłyszymy wokalne aranżacje instrumentalnych utworów Fryderyka Chopina. Będzie to widowisko muzyczne w wykonaniu Camerata Silesia, wykraczające poza ramy zwykłego koncertu. W kolejne festiwalowe dni będzie tylko lepiej.

W sobotę, 10 listopada, koncert „Bach i Wesołowski industrialnie”, podczas którego usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, patrona Festiwalu, a także Adama Wesołowskiego, twórcy Festiwalu i jego dyrektora generalnego. Za pulpitem dyrygenckim stanie Hobart Earle, znakomity amerykański dyrygent, który pokieruje Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, a wśród wykonawców m.in. Łukasz Długosz, najlepszy polski flecista młodego pokolenia.

Tydzień później, 17 listopada, w pięknym Pałacu w Nakle Śląskim, będzie można usłyszeć Olgę Pasiecznik, światowej sławy sopranistkę, której w repertuarze Karola Szymanowskiego towarzyszyć będzie na fortepianie siostra, Natalia Pasiecznik.

Zaskoczeniem, nawet dla melomanów, może być koncert „Możdżer i Gorczycki”, w niedzielę 18 listopada, podczas którego będzie można usłyszeć opracowania muzyczne Psalmów autorstwa G.G. Gorczyckiego, ale także Leszka Możdżera i Mieczysława Szcześniaka, ten ostatni znajdzie się także w gronie wykonawców.

Kolejna gwiazda z plejady artystów tegorocznej edycji Festiwalu – Andreas Scholl, światowej sławy kontratenor – wystąpi 1 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, w towarzystwie London Baroque Orchestra. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory Händela i Bacha.

I wreszcie, na finał 9 grudnia, prawdziwy rarytas – IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, w mistrzowskim wykonaniu Narodowej Orkiestry Filharmonicznej w Odessie. To tylko wybrane pozycje z przebogatego programu tegorocznej – w pełnym tego słowa znaczeniu metropolitalnej – edycji Festiwalu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia gorąco poleca wszystkie koncerty tego prestiżowego muzycznego wydarzenia.