image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Budowa tężni solankowej dobiegła końca. Efektem kilkumiesięcznych prac jest okazały obiekt, który stanął w parku miejskim ,,Oczko wodne” przy ul.Ułanów.

Inwestycja ta, zrealizowana przez samorząd Knurowa, jest odpowiedzią na postulaty i oczekiwania mieszkańców, którzy od teraz będą mieli okazję wzmocnić odporność zażywając leczniczych inhalacji, a także dobrze wypocząć. Przez cały sezon plenerowy, od wiosny do jesieni, będzie można korzystać z dobroczynnych i zdrowotnych walorów, jakie ma  tężnia solankowa, pospacerowac po parkowych ścieżkach, wejść pod zadaszone pergole, czy też po prostu usiąśc na ławce i pooddychać solankowym mikroklimatem.

Z tej okazji, w sobotę 27 kwietnia br. odbyła się uroczystość przekazania obiektu do użytku. Symbolicznego otwarcia dokonał Prezydent Knurowa Adam Rams w obecności zaproszonych gości. Nasze miasto dzięki tej inicjatywie odwiedził m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz, Członek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Grzegorz Kwitek oraz przedstawiciele firm projektowych i budowlanych, które odpowiadały za fazę inwestycjną. Nie zabrakło również Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Tomasza Rzepy wraz z radnymi, zarządcy terenu i inwestycji – Prezesa PWiK sp. z o.o. w Knurowa  Bogusława Tyszkowskiego, a także zastępców Prezydenta Miasta- Krystyny Kosteleckiej i Piotra Surówki.

Centrum Kultury odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości, zadbało o odpowiednią oprawę. Tak więc zaproszone zostały zespoły taneczne działające przy CK w Knurowie – pod okiem Joanny Kusy Szpotańskiej i Mileny Karpińskiej, Strażacy z PSP JRG Knurów wykonali pokaz ratownictwa medycznego, angażując chętnych mieszkańców w praktyce. Przybyłych mieszkańców rozgrzał zespól One Step Active Studio – gorącą zumbą, wspólnym tańcem i fitnessem. Zajęcia sportowe w formie rozgrzewki poprowadzili biegacze z Klubu Biegacza ORŁY z Knurowa, był też pokaz jazdy na rolkach – w wykonaniu Łukasza Malewskiego z 4skater oraz pokaz Tai-Chi i nauki prawidłowego oddechu zaprezentowanego przez Michała Borsuka. 

Najmłodsi mieli okazję poskakać na nieodzownych przy imprezach plenerowych dmuchańcach, posmakować lodów rzemieślniczych od knurowianina z Rybnika, w strefie zdrowia można było dokonać bezpłatnego przeglądu stomatologicznego, zasięgnąć konsultacji dietetyka żywieniowego, dokonać diagnostyki akupunkturowej, spróbować wody zdrojowej, a w punkcie knurowskiej Straży Miejskiej oznakować swój rower.

Swoje stoiska przygotował Zespół Opieki Zdrowotnej w Knurowie, który oferował pomiar ciśnienia i cukru we krwi, Fundacja DKMS, która rejestrowała potencjalnych dawców komórek macierzystych oraz knurowskie organizacje pozarządowe Honorowi Dawcy Krwi, a także Stowarzyszenie Diabetyków.

Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Wnętrze drewnianej konstrukcji ma długość 24 m, a jej wysokość to 7m. Wypełnione wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenia jest mniejszy.

źródło:www.knurow.pl