image_pdfimage_print
image_pdfimage_print


Między Katowicami a Tychami dochodzi do silnego trzęsienia ziemi i tylko bezzałogowe statki powietrzne mogą uratować ludzi i ich mienie. Nie jest to fabuła filmu katastroficznego, lecz scenariusz szóstej edycji Droniady, czyli największego centrum wiedzy o dronach i jedynego takiego konkursu w Polsce! Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest głównym partnerem wydarzenia i fundatorem nagrody głównej. Droniada odbędzie się w dniach 5-8 czerwca na lotnisku Katowice-Muchowiec.

Dziewięć zespołów akademickich z sześciu polskich politechnik przystąpi do rywalizacji w tegorocznej Droniadzie. – Oczekujemy od nich innowacyjnych rozwiązań z dziedziny robotyki, teleinformatyki i lotnictwa, które w przyszłości będą mogły znaleźć zastosowanie w biznesie albo w reagowaniu kryzysowym – mówi Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, pomysłodawca i główny organizator Droniady.

Drony w obliczu kryzysu

Scenariusz konkursu jest jak fabuła filmu: między Katowicami a Tychami dochodzi do silnego trzęsienia ziemi. Ze względu na złe warunki meteorologiczne i lokalne, uniemożliwiające loty śmigłowców, dowódca akcji antykryzysowej postanawia wykorzystać drony.

Po pierwsze, nie ma jak dowieźć ratownikom brakujących narzędzi i jedzenia – to punkt wyjścia dla pierwszej konkurencji, w której zespoły opracują uniwersalne moduły cargo, służące do rozwiezienia przesyłek dronami. Wypracowane patenty będą mogły być zalążkiem dla biznesowych rozwiązań w logistyce czy nawet w reagowaniu kryzysowym i ochronie ludności.

W dalszej części scenariusz wydarzenia zakłada, że w rejonie działań pojawiają się nieuprawnione pojazdy – prawdopodobnie złodzieje uznali, że należy skorzystać z nadarzającej się okazji. W tej konkurencji uczestnicy przygotują systemy teleinformatyczne, które zainstalowane na dronach pozwolą rozpoznać auto po kolorze karoserii, marce i tablicy rejestracyjnej. Będą to prace koncepcyjne szczególnie istotne z punktu widzenia policji czy też zarządzania ruchem drogowym.

Po trzecie, należy zbudować za pomocą dronów mury oporowe – to ostatnie zadanie konkursowe, w którym uczestnicy wykażą się manualnymi zdolnościami i opanowaniem techniki dronowej.

Duże wydarzenie biznesowe

– W tym roku pula nagród finansowych wyniesie 60 tys. złotych. W tej szerokości geograficznej żaden konkurs dronowy ani robotyczny nie może się pochwalić takimi nagrodami. Lepsi są od nas tylko w Dubaju (5 mln USD) i w Australii (150 tys. AUD) – tłumaczy Sławomir Kosieliński, podkreślając, że konkurs po pięciu edycjach w Krakowie, właśnie na Śląsku i w Zagłębiu „złapał wiatr w żagle”. To zasługa partnerstwa z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która stawia na rozwój kompetencji w zakresie pojazdów bezzałogowych i autonomicznych.

Metropolia chce wypracować działania, dzięki którym drony będą mogły świadczyć w przestrzeni powietrznej usługi biznesowe i pełnić zadania administracji publicznej. Temu ma służyć Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, którego GZM jest partnerem.

– Droniada skupia wokół siebie młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy rozumieją jak innowacje mogą się przełożyć na poprawę jakości życia nas wszystkich – mówi Marcin Dziekański, koordynator działań CEDD ze strony Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, kierownik projektu „Drony nad Metropolią”.

Dodaje, że Droniada będzie obfitować w seminaria i konwersatoria, która mogą być szczególnie interesujące dla samorządowców, przedsiębiorców czy służb mundurowych. Będą one poświęcone rynkowi dronów z przykładami z Polski, Australii i Norwegii; zarządzaniu kryzysowemu i ochronie ludności; możliwościom wykorzystania dronów do monitoringu bezpieczeństwa na drogach oraz pracom badawczo-rozwojowym z wykorzystaniem środków unijnych. O tym opowiadać będą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Spotkajmy się na lotnisku w Muchowcu

Droniada odbędzie się na terenie Aeroklubu Śląskiego na lotnisku Katowice-Muchowiec. Oprócz rozgrywania konkurencji, a także seminariów i wykładów, będzie to również idealne miejsce do testowania równoczesnych lotów wielu dronów.

Na Droniadzie będą także obecni przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która również jest partnerem CEDD. Przeprowadzą oni testy systemu teleinformatycznego do zarządzania ruchem dronów PansaUTM, który ma szansę zrewolucjonizować światowy rynek systemów autonomicznych.

– Jeśli test zakończy się powodzeniem, to kolejnym krokiem będzie przeniesienie takiego systemu zarządzania nad przestrzeń miejską i testowanie już z jego wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych usług dronowych – zaznacza Marcin Dziekański.

Droniada odbędzie się w dniach 5-8 czerwca 2019 r. Wydarzenie skierowane jest m.in. do środowisk naukowych, samorządowców, organizacji pożytku publicznego, służb mundurowych, a także przedstawicieli sektorów: teleinformatycznego, dronowo-robotycznego, kosmicznego, lotniczego, energetycznego i wydobywczego, rolno-spożywczego, budowlanego, transportowego, logistycznego, motoryzacyjnego.

Program przebiegu VI Droniady dostępny jest na stronie: www.5zywiolow.pl/program-droniady-2019

9 zespołów z 6 politechnik (od Szczecina przez Łódź, Warszawę i Białystok do Krakowa i Gliwic), wpieranych przez społeczność akademicką Collegium Civitas i Katedry Telekomunikacji AGH.