image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dobre wiadomości dla wszystkich miłośników spacerów i rekreacyjnych wycieczek.  Park Tysiąclecia w Milowicach przejdzie metamorfozę!  Oferty na rewitalizację parku złożyły dwie firmy.

Historia milowickiego parku, który powstał w miejscu dawnego folwarku sięga aż 1912 roku, wtedy nadano mu imię  Księcia Józefa Poniatowskiego. Lata jego świetności przypadły na okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”). Park posiadał ciekawą infrastrukturę rekreacyjną, a parkowe bramy zamykał na noc zatrudniony tam stróż. Niestety, w czasie II wojny światowej park został bardzo zniszczony. Wprawdzie po wojnie został odrestaurowany, a w latach sześćdziesiątych nawet ogrodzony, lecz do dawnej świetności już nie powrócił. Z biegiem lat, w wyniku braku opieki park zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany. Cała powierzchnia nosi liczne ślady poprzedniego zagospodarowania, jednocześnie jest to teren cenny przyrodniczo stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanym regionie – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców. Aktualnie przez park wiedzie czerwony Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza utworzony w miejscu dawnych torów kolei przemysłowych i prowadzi do Trójkąta Trzech Cesarzy.

Projekt rewitalizacji parku przewiduje nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych oraz stopniową wymianę drzewostanu. W sumie nasadzimy ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy,  lipa drobnolistna,  buk zwyczajny,  grab pospolity,  jesion wyniosły,  klon jawor, modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny – wylicza Grażyna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W przetargu złożono dwie oferty firm SORTED z Piaseczna oraz konsorcjum firm na czele z przedsiębiorstwem GAMA z Jaworzna. Pierwsza oferta opiewa na 6 886 980 zł a druga na 4 201 200 zł – Jesteśmy zadowoleni z przedstawionych wycen. Teraz czas na ocenę ofert pod względem formalnym – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 24 miesiące, przy czym termin na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę wynosi 10 miesięcy liczony od dnia podpisania umowy.   

Warto przypomnieć, że Park Tysiąclecia przeszedł już kilka zmian w ubiegłych latach. W 2015 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie parku pojawiły się ławki, tablice z mapami, wymienione zostały też oznaczenia ścieżek rowerowych. Powstały również trasy treningowe dla rowerzystów, można również jeździć tam quadami, zatem park ma już kilka ciekawych rzeczy do zaoferowania mieszkańcom. Jednak na tym miasto nie poprzestanie, Park Tysiąclecia już niebawem zostanie wzbogacony o kolejne atrakcje.

W parku powstaną dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, prawie 1,5 km będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, mająca  służyć dzieciom będzie nosić nazwę „Ścieżka Leśnych Przeżyć”. Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. – Zadbaliśmy również o oświetlenie, małą architekturę i osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich przebudujemy schody prowadzące do parku od strony ulicy Baczyńskiego. Ostatnim akcentem będzie odtworzenie różnych siedlisk – tłumaczy Grażyna Kowalska.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia jest elementem projektu przebudowy Egzotarium na Centrum Edukacji Ekologicznej.  

Źródło: sosnowiec.pl