image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Gliwice są siódmym miastem, które dołączyło do zintegrowanego systemu rowerów miejskich.

Wypożyczony w jednym mieście Gliwicki Rower Miejski można będzie oddać w innym.  W ten sposób mieszkańcy w ramach zintegrowanego systemu rowerowego Nextbike będą mogli się poruszać między Katowicami, Zabrzem, Sosnowcem, Tychami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi, a od czerwca – Gliwicami.

Zintegrowany metropolitalny system liczy w sumie ponad 900 rowerów standardowych. Powstał on na początku kwietnia. Według danych od 5 kwietnia do 8 maja, między pierwszymi miastami w systemie – Katowicami, Chorzowem, Sosnowcem, Tychami i Siemianowicami Śląskimi – przemieszczono się ponad 6 tys. razy. Ponad tydzień temu do „rodziny” dołączyło Zabrze.

– Po integracji z Gliwickim Rowerem Miejskim ta liczba z pewnością się zwiększy. Tylko w kwietniu system GRM zanotował 11 702 wypożyczenia i 1 005 nowych użytkowników – przewiduje Urząd Miejski w Gliwicach.

Koszty relokacji rowerów między miastami w całości pokrywa Metropolia. To znaczy, że wypożyczenie roweru w jednym w mieści i pozostawienie go w innym, nie wiąże się z żadnymi wydatkami po stronie samorządów, czy samych rowerzystów. Należy jednak pamiętać, że zintegrowany system dotyczy wyłącznie rowerów standardowych.