image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Już od ponad 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do piekarskiego Sanktuarium. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 26 maja.

Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań. Mężczyźni i młodzieńcy przychodzą do Matki Boskiej Piekarskiej, by modlić się, dziękować i prosić o wsparcie w różnych intencjach.

Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych informacji dla pielgrzymów.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich [PROGRAM]

I. Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

  • 8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
  • 8.30 – Rozważania różańcowe

II. Przybycie księży biskupów do bazyliki:

  • 9.30 – Powitanie liturgiczne
  • Krótka adoracja w ciszy
  • Litania do Matki Bożej Piekarskiej
  • Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

III. Hołd złożony Matce Bożej

IV. Powitania i pozdrowienia

  • Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
  • Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

V. Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim – godz. 10.45
(transmisja radiowa: Radio Piekary – ONLINE, transmisja telewizyjna: telewizja Polonia)

VI. Godzina ewangelizacyjna (kalwaria) – 13:45 (przy ołtarzu głównym)

VII. Nabożeństwo majowe (kalwaria) – 15:00

VIII. Procesja do bazyliki – godz. 16.00, hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki

POGOTOWIE RATUNKOWE

Podczas pielgrzymki, zabezpieczone zostaną dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. Św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem oraz ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznym). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą, jak co roku: na ul. Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dbać na Wzgórzu będą Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie, jak zwykle, w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

UTRUDNIENIA, PARKINGI

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 18:30.

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania  z   ul.   Pod   Lipami   do  skrzyżowania  z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II. oraz dot. działalności handlowej przy ul. Bytomskiej: „HANDEL WYŁĄCZNIE DLA POSIADACZY ZEZWOLEŃ URZĘDU MIASTA  PIEKARY  ŚLĄSKIE” (zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego).

Gdzie możemy zaparkować?

– ul. Karola Miarki – samochody osobowe,
– ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary,
– ul. K. Miarki, parking za Centrum Handlowym – autokary
(Wydział Zarządzania Kryzysowego uzgodnił z HBK 5 Spółka z o.o. Projekt Piekary Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 19/3, 00-496 Warszawa – Właścicielem Centrum Handlowego zlokalizowanego w Piekarach Śląskich umożliwienie parkowania autokarów pielgrzymów na parkingu za Centrum, by nie blokować miejsc dla klientów).