image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Piekary Śląskie posiadają jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych szpitali miejskich w kraju. Po zdalnym monitoringu serca, teraz jako jedyny w Polsce prowadzi dogoterapię dla dzieci.

Lekarzom i fizjoterapeutom w pracy w Piekarskim Centrum Medycznym pomagają od niedawna trzy psy. Lilo to pudel królewski, Gladys – border collie, a Uno – chart angielski. W terapii pomóc może każdy pies. Rasa i rodowód nie ma tu znaczenia. Najważniejsze są predyspozycje czworonoga.

– Psy zostały odpowiednio wyszkolone i przeszły rygorystyczne testy. Zdały specjalistyczny egzamin i otrzymały certyfikat nadany przez Polski Instytut Dogoterapii. Szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić rygorystyczne procedury m.in. by pies mógł wejść na teren szpitala i uczestniczyć w rehabilitacji – mówi Anna Mikołajczyk, dogoterapeuta, mgr fizjoterapii, terapeuta integracji sensomotorycznej, która prowadzi zajęcia z dogoterapii w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej działającym w Piekarskim Centrum Medycznym.

Terapia z udziałem psa to metoda wspomagająca, która wzmacnia efekty prowadzonej rehabilitacji. Do działań motywuje i mobilizuje odpowiednio dobrany i wyszkolony pies wraz ze swoim opiekunem – wykwalifikowanym terapeutą. Takie zajęcia wspomagają też proces rehabilitacji. Wiele ćwiczeń dziecko wykonuje w formie zabawy ruchowej z psem. Zwierzę przełamuje bariery, a zajęcia są bardziej atrakcyjne.

-Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej. I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka  – dodaje rehabilitantka.

Psy są bardzo pogodne, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie dzieci i zachęca je do większej aktywności. Ćwiczenia takie to także edukacja. Dzieci uczą się pozytywnego zachowania w stosunku do zwierząt.

Mimo, iż zajęcia nie są refundowane przez NFZ cieszą się co raz większym zainteresowaniem.

źródło: www.szpital.piekary.pl