image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W środę, 31 lipca, o północy ostatecznie zakończyliśmy nabór wniosków w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Licznik zgłoszeń zatrzymał się na liczbie 136, co oznacza ogromny wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji.

– W tym roku namawialiśmy mieszkańców do składania większej liczby wniosków na zadania społeczne zamiast inwestycyjnych, które w większości i tak należą do zadań gminy – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. promocji i aktywizacji społecznej.

– Udało się to całkiem nieźle, bo te pierwsze stanowią ponad 40 proc. całości. Są wśród nich między innymi: stworzenie kawiarenki literackiej, organizacja Rodzinnego Festiwalu Pasji albo powołanie do życia tak zwanej „makerspace”, czyli przestrzeni, gdzie dostępne są różnego rodzaju narzędzia i wyposażenie, w tym wypadku do obróbki drewna.

Tegoroczna formuła, ze względu na zmiany w prawie zakładała składanie projektów o charakterze ogólnomiejskim. Dzięki temu mieszkańcy pomyśleli o wspólnych przestrzeniach takich jak: parki, skwery, a nawet Nowy Rynek Chorzów. W puli budżetu obywatelskiego jest 3,5 mln zł, z czego w sumie 525 tys. zł przeznaczonych jest na zadania społeczne.

Przez cały sierpień złożone wnioski będą weryfikowane pod względem formalnym oraz merytorycznym. Od 2 do 22 września będzie można zagłosować na zadania do realizacji. Głosowanie odbędzie się przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.bo.chorzow.eu. Każdy głosujący będzie miał do dyspozycji 5 punktów w każdej grupie projektu. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 23 września.

Źródło: www.chorzow.eu