image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W ostatnim tygodniu sierpnia  rozpoczyna się przebudowa ulicy Roździeńskiego, na prawie dwukilometrowym odcinku, od przystanku autobusowego „Tworzeń przejazd kolejowy” do skrzyżowania z łącznikiem ulicy Związku Orła Białego i bramą ArcelorMittal Poland.

Wymieniona zostanie podbudowa drogi, mająca zwiększyć jej nośność, wykonane nowe nawierzchnie jezdni, chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe i pasy postojowe dla ciężkich samochodów oczekujących na wjazd na teren AMP i innych zakładów pracy. Wykonane zostanie odwodnienie i oświetlenie. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW Sp. z o.o. z Katowic. Koszt inwestycji wyniesie ok. 11 mln zł. Prace remontowe trwać będą 3 miesiące, tyle też czasu będą trwały utrudnienia w ruchu samochodowym.

Na całym odcinku ulicy Roździeńskiego wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu –  od strony ulicy Piłsudskiego do ulicy Ząbkowickiej. Przystanki autobusowe „Tworzeń przejazd kolejowy” oraz „Tworzeń Roździeńskiego” w kierunku do ulicy Ząbkowickiej będą obsługiwane na dotychczasowych zasadach. Do centrum Dąbrowy Górniczej dojechać będzie można z przystanku „Tworzeń skrzyżowanie”, który jest zlokalizowany przy łączniku ulicy Roździeńskiego z ulicą Związku Orła Białego. Autobusy będą przejeżdżać przez teren ArcelorMittal do kolejnego przystanku „Tworzeń Huta Katowice”, bez zatrzymywania pojazdu na terenie zakładu. Aby dojechać do ulicy Roździeńskiego od strony wschodniej miasta proponuje się skorzystać z DW 790, DK 94 oraz S1. 

Tegoroczny remont ul. Roździeńskiego to nie koniec zmian na tej ulicy. Zaplanowany jest bowiem drugi etap inwestycji, którego realizacja będzie miała miejsce w momencie uzyskania dofinansowania z UE lub Funduszu Dróg Samorządowych dla województwa śląskiego. Najprawdopodobniej stanie się tak w przyszłym roku. Zakres wykonywanych robót będzie podobny, tym razem na odcinku 1390 metrów, od łącznika ulicy Związku Orła Białego z ul. Roździeńskiego do skrzyżowania ul. Związku Orła Białego z ul. Ząbkowicką. Wybudowane ścieżki rowerowe zostaną wydłużone i poprowadzenie do terenu inwestycyjnego w Tucznawie.