image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Już ponad 400 opraw zostało wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED-owe. Modernizacja oświetlenia, która ma się zakończyć do końca października 2019 roku będzie kosztować prawie 2,5 mln zł, z czego aż 85% stanowić będzie dofinansowanie, jakie Bytom uzyskał ze środków Unii Europejskiej.

Do tej pory wymieniono już oprawy lamp w Śródmieściu, między innymi na ulicach: Dworcowej /56 opraw/, Tarnogórskiej /20 opraw/, Fałata /25 opraw/, Oświęcimskiej /16 opraw/ czy Korfantego /13 opraw/, Łagiewnikach – ul. Fabrycznej, Spacerowej i Szyby Rycerskie /łącznie 56 opraw/, Miechowicach – ul. Bluszczowej, Drabczyka, Elektrownia, Nowe osiedle, Pogodnej i Skośnej /łącznie 65 opraw/, Rozbarku – ul. Alojzjanów, Arki Bożka, Brzezińskiej, Sokoła i Staffa /łącznie 57 opraw/, Stolarzowicach – ul. Boya Żeleńskiego, Czecha, Kaczmarczyków, Kofty, Krzemienia i Ossolińskiego /łącznie 43 oprawy/ oraz Stroszku i Suchej Górze /łącznie 24 oprawy/.

Warto dodać, że obecnie wymienianych jest ponad 250 opraw na ulicach: Olimpijskiej, Parkowej, Kolejowej, Wrocławskiej, Armii Krajowej oraz w parku przy ul. Modrzewskiego. W sumie do końca października br. łącznie wymienionych zostanie 2230 opraw, co stanowi 80% wszystkich lamp należących do gminy Bytom.

Przypomnijmy, że umowę na modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu, które prowadzi firma  FBSerwis SA prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu podpisali 9 kwietnia br. Inwestycja obejmuje m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych.

Dzięki inwestycji w nowe oświetlenie miasto zyska też oszczędności. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść też wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Warto dodać, że w trakcie prac modernizacyjnych latarnie mogą świecić w ciągu dnia. Jest to konieczne w celu sprawdzenia ich prawidłowego funkcjonowania po wymianie opraw. Jeżeli nie pojawią się problemy przyłączeniowe, to nowe oprawy będą od razu uruchamiane.

Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron Dystrybucja S.A – do gminy należy 2870 lamp.

Cała wartość tej inwestycji będzie wynosić ok. 2,5 mln zł, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie:4.5.1.: Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT.