image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Chorzowskiej powstaje mural, który ma zaakcentować powrót Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów do Bytomia. Obraz, którego autorem jest Razpazjan, ma być gotowy za tydzień. Tymczasem zajrzeliśmy artyście przez ramię.

To będzie symboliczny obraz, znamienny dla twórczości Razpazjana, w której nie brak odniesień do bajkowych postaci, zaczerpniętych ze śląskich legend utopców czy dybuków połączonych z abstrakcyjnymi i typograficznymi formami. Na murze widać już pierwszy szkic.

To ptak będący zwycięskim superbohaterem, bo przecież superbohaterom poświecona jest impreza, która wróciła do Bytomia – mówi Raspazjan. Ważnym elementem murala jest też przewrócony komin. To metafora dla zmieniającego się Śląska, a zwłaszcza Bytomia, najbardziej dotkniętego poprzemysłowymi problemami, który musi znaleźć swoją nową tożsamość, przetransformować się – mówi Raspazjan.

Jak mówi artysta, najtrudniejsze jest, by na początku złapać proporcje, rozrysować całość. Potem jest wielka kolorowanka. Wstępnie założyłem, że praca zajmie mi 5-6 dni, wszystko też zależy od pogody – mówi Raspazjan.

Raspazjan swoją drogę artystyczną rozpoczął od tworzenia grafitti w latach 90. Zajmuje się grafiką, fotografią, malarstwem sztalugowym, street artem. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za działalność artystyczną „za osiągnięcia w dziedzinie muralu”.

W 2018 w Katowicach odbyła się jednodniowa wystawa prac Raspazjana i Erwina Sówki, której towarzyszyła instalacja „Tajnego projektu”. Mural na ul. Chorzowskiej zasponsorowała firma Farby Kabe Polska Sp. z o.o.