image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

30 września rozpocznie się kolejna seria spotkań prezydent Rudy Śląskiej z mieszkańcami.

– Podczas zebrań w dzielnicach chcemy między innymi porozmawiać o konsekwencjach finansowych, jakimi zostaną obarczone samorządy w związku ze zmianami w prawie i systemie wynagrodzeń. Ostatnie decyzje rządu odbiją się negatywnie na gminnych budżetach, a to może oznaczać konieczność znacznych cięć finansowych, również w zakresie inwestycji – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Podczas spotkań dzielnicowych rudzianie dowiedzą się także o planach rozwoju miasta, sami zaś będą mogli zgłosić swoje problemy oraz uwagi. Inicjatywa obywatelskich zebrań jest realizowana w mieście co pół roku już od 8 lat.

Podczas jesiennej serii prezydent Grażyna Dziedzic wraz ze swoimi zastępcami w pierwszej kolejności przedstawi stan realizacji tegorocznych inwestycji oraz remontów infrastruktury. – Są to informacje, na które mieszkańcy najbardziej czekają, bo interesuje ich to, co konkretnie dzieje się w ich okolicy. Czasami są to z pozoru niewielkie zadania, ale z perspektywy mieszkańca często są ważniejsze od niejednej wielomilionowej inwestycji – zauważa wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jak się okazuje z tymi ostatnimi może być w kolejnych miesiącach różnie. Realnym zagrożeniem dla ich realizacji są bowiem decyzje rządowe w sprawie wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia oraz zapowiedź kolejnych zmian w podatkach dochodowych, które obejmą już większą liczbę podatników.

– Pracujący mieszkańcy z jednej strony zyskają, z drugiej strony mogą stracić na jakości życia w mieście. Do tego mogą niestety prowadzić skutki rządowych decyzji. W przypadku Rudy Śląskiej w ciągu roku wpływy z tego tytułu mogą być mniejsze nawet o 27 mln zł. Jeżeli rząd nie znajdzie pomysłu na zrekompensowanie tych ubytków, najzwyczajniej w świecie będziemy musieli ciąć wydatki – zastrzega Grażyna Dziedzic.

Jak podkreślają władze miasta spotkania oprócz celów informacyjnych pełnią także rolę edukacyjną. – Wspólne rozmowy pozwalają wytłumaczyć rudzianom to, w jakich realiach muszą funkcjonować samorządy i na co pozwala nam prawo przy realizacji poszczególnych zadań. Można powiedzieć, że spotkania te są taką wzajemną lekcją samorządności – podkreśla Krzysztof Mejer.

Co warte podkreślenia, w spotkaniach organizowanych w Rudzie Śląskiej udział biorą również urzędnicy. – Wychodzimy z założenia, że to oni realizując poszczególne zadania mają największą wiedzę na ich temat. Przy zgłoszeniu problemów przez mieszkańców mogą zapoznać się na miejscu z ich szczegółami i w ten sposób są w stanie niemal od razu przystąpić do działania. Obecność fachowców z poszczególnych wydziałów magistratu pozwala także na dokładne objaśnienie niektórych zawiłych procedur, którymi obciążony jest samorząd – informuje Grażyna Dziedzic.

Pierwsze z jesiennych spotkań odbędzie się w poniedziałek 30 września w R.O.D. Sielanka w Bykowinie. Pozostałe spotkania odbędą się w październiku.

Spotkania dzielnicowe zostały zapoczątkowane przez prezydent Grażynę Dziedzic w 2011 roku i odbywają się zawsze wiosną i jesienią. Do tej pory odbyło się już 147 zebrań dzielnicowych. W sumie wzięło w nich udział już blisko 7 tys. osób.

HARMONOGRAM JESIENNYCH SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI:

  • 30 IX – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – R.O.D. Sielanka – ul. Plebiscytowa – ogródki działkowe.
  • 03 X – czwartek – godz. 17:00 – Ruda – MDK, ul. Janasa 28.
  • 07 X – poniedziałek – godz. 17:00 – Godula – SP nr 40, budynek A: ul. Joanny 13 – dla mieszkańców Goduli i Orzegowa.
  • 08 X – wtorek – godz. 17:00 – Nowy Bytom – MCK, ul. Niedurnego 69 – dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia.
  • 14 X – poniedziałek – godz. 17:00 – Kochłowice – ZSO nr 3, ul. Oświęcimska 90.
  • 17 X – czwartek – godz. 17:00 – Wirek – SP 8 – ul. Główna 1 – dla mieszkańców Wirku i Czarnego Lasu.
  • 21 X – poniedziałek – godz. 17:00 – Halemba – SP nr 24, budynek B (dawniej gimnazjum), ul. ks. Lexa 14.
  • 28 X – poniedziałek – godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota 170.