image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Strażacy ochotnicy ze Strzyżowic od wieku są w ciągłej gotowości niesienia pomocy będącym w potrzebie. 7 września jednostka świętowała jubileusz 100-lecia istnienia, który połączono z piknikiem rodzinnym.

Uroczyste obchody zainaugurowała msza święta, która odbyła się w kościele pw. NMP Królowej Świata w Strzyżowicach. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na plac przy Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach.

Po złożeniu meldunku przez naczelnika OSP Strzyżowice dh Rajmunda Drogosza Przewodniczącemu Głównej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP dh Mieczysławowi Skrętowi nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz wręczenie medali i odznaczeń.

Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowicach został udekorowany złotym znakiem związku OSP. Tuż po niej złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie: Rajmund Drogosz i Marek Białas. Srebrnymi medalami odznaczeni zostali: Jarosław Nowak, Grzegorz Flak, Paweł Łykowski, Marcin Buczyński i Łukasz Płatek, a brązowym medalem Krystian Banach.

Strażacy ochotnicy ze Strzyżowic świętowali 100-lecie istnienia

Uroczystość była również okazją do wręczenia odznak Strażaka Wzorowego, które otrzymali: Włodzimierz Lis, Robert Przybyłek, Karol Szastak i Leszek Kwiatkowski. Wielu druhów ze strzyżowickiej jednostki zostało także odznaczonych medalami za wysługę lat.

W dalszej części obchodów przedstawiono historię OSP Strzyżowice, przywołano sylwetki poszczególnych członków założycieli oraz wręczono podziękowania i statuetki sponsorom darczyńcom i przyjaciołom Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło również gratulacji pięknego jubileuszu, podziękowań za ciężką pracę strażaków oraz życzeń bezpiecznych powrotów z akcji ratowniczych od zgromadzonych gości.

Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie obchodów 100-lecia istnienia strzyżowickiej jednostki, które połączono z piknikiem rodzinnym.

Na scenie występy taneczno-muzyczne zaprezentowały przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzyżowicach. Szczególne wrażenie na zgromadzonej publiczności zrobił pokaz taneczny w wykonaniu Emilki Łukaszewicz i Kacpra Siudyki, młodych tancerzy z gminy Psary, którzy już wkrótce staną w szranki rywalizacji w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego. Nie zabrakło także występów zespołów śpiewaczych „Strzyżowiczanie” i „Tęcza”, którzy specjalnie z tej okazji zaprezentowali repertuar biesiadny, ludowy i strażacki. Zabawę taneczną, która była zwieńczeniem imprezy poprowadził zespół muzyczny „Art Music” w składzie Rafał Barański i Artur Wyra.

Warto wspomnieć, że strażacy zadbali o wyjątkową atrakcję dla najmłodszych – drabinę strażacką, która wynosiła chętnych kilkanaście metrów nad ziemię i umożliwiała podziwianie panoramy nie tylko Strzyżowic, ale i całej gminy Psary.