image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Nie ma chyba lepszego miejsca do podglądania ptaków niż Zespół Przyrodniczo- Krajobrazowy Żabie Doły. W niedzielę, 6 października na jesienny spacer połączony z liczeniem ptaków zaprasza Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Pierwszy weekend października to w Europie czas liczenia ptaków, które w tym okresie rozpoczynają swoje jesienne wędrówki – mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadzi niedzielny spacer.

Ptakoliczenie w Bytomiu ma już swoją tradycję i stałych uczestników, którzy cenią sobie kontakt z naturą. Akcja ma też wymiar edukacyjny, gdyż możemy się dowiedzieć, jakie ptaki żyją tuż obok nas – mówi Krzysztof Sokół.

Obserwacje potrwają ok. 2-3 godzin. W tym czasie ptasi rachmistrzowie zanotują liczbę ptaków każdego gatunku. Sprawozdania z tego typu obserwacji nie mają naukowego charakteru, ale z pewnością mogą wiele powiedzieć o bytujących w Żabich Dołach gatunkach.

Ponieważ trasa nie zawsze będzie wiodła wytyczonymi alejkami, organizatorzy zalecają wygodne buty i odzież chroniącą od wiatru. Zbiórka o 9.00 na przystanku tramwajowym Bytom Arki Bożka (przystanek naprzeciwko stacji PB).

Organizatorem Europejskich Dni Ptaków w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.