image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

14 października nastąpiła uroczysta inauguracja projektu „Przystanek Wolność”, a więc otwarcie odnowionego przejścia podziemnego przy rondzie KWK „PIAST” – wzbogaconego o wyjątkową wystawę stałą.


„Przystanek wolność” to projekt zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia, zakładający m.in. montaż 12 tablic wielkoformatowych z obrazami z wydanego w 2011 roku przez Wydawnictwo Zin Zin Press komiksu „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” – KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.


Komiks opowiada o najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w KWK PIAST w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 roku. Brało w nim udział 2 tysiące górników i innych pracowników kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców „Solidarności”. Wydano go z okazji obchodów 30. rocznicy strajku na KWK PIAST.


W oficjalnym otwarciu udział wzięli przedstawiciele dyrekcji KWK PIAST-ZIEMOWIT, władze i członkowie Związków Zawodowych przy KWK PIAST, władze Miasta Bierunia, przedstawiciele dyrekcji placówek oświatowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych naszego miasta.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania wystawy umieszczonej na stałe w tunelu przy rondzie KWK PIAST.

Zachęcamy również do zapoznania się z ciekawymi materiałami radiowymi prasowymi, które powstały na temat „Przystanku wolność”:

Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom, jak istotna w obecnej dobie konformizmu jest lokalna historia, która łączy i buduje więź; uświadomienie młodym ludziom, jak ważne historyczne wydarzenia miały miejsce w Bieruniu, bez których nie byłoby obecnej wolności i demokracji. Pozwoli to młodym pokoleniom budować szacunek do przeszłości, bohaterstwa, tworząc patriotyczne wzorce. Wzrośnie świadomość małej ojczyzny, jej przeszłości, bohaterskości, poczucie dumy z bycia Polakiem i bierunianinem. Innowacyjna forma inwestycji pozwoli na zainteresowanie tematyką przeszłości i kształtowanie postaw patriotycznych, a uzyskany efekt pozwoli na edukację patriotyczną kolejnych pokoleń odbiorców – z opisu do wniosku do Budżetu Obywatelskiego 2019.