image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Akcja organizowana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu to okazja nie tylko do zapoznania się z historią powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, ale również rodzinnego odkrywania miejsc związanych z tymi wydarzeniami. Zapraszamy w najbliższą sobotę, 9 listopada do udziału w grze terenowej połączonej z projekcją filmu „Znaki”.

11 listopada 1918 roku po 123 latach Polska ponownie zaistniała na mapie Europy, ale walka o Górny Śląsk miała się dopiero rozpocząć. Trzeba było aż trzech powstań i plebiscytu, aby włączyć wschodnie tereny Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Bytom jednak pozostał po niemieckiej stronie. Granicę ustalono w październiku 1921 roku – otaczała ona Bytom z trzech stron, zaraz za rogatkami. Sto lat temu Bytom był świadkiem wielu, nierzadko dramatycznych zdarzeń.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do wspólnego odkrywania bytomskich tajemnic. Pomoże nam w tym gra miejska oraz film edukacyjny. Każda z drużyn (rodziny, przyjaciele, indywidualni poszukiwacze historii bez limitów wiekowych), po obejrzeniu krótkiego filmu zawierającego wskazówki, otrzyma ją „Mapownik niepodległej” – mapę zawierającą plan podróży oraz wskazówki umożliwiające zdobycie kodu do sejfu. Podczas podróży przez miasto uczestnicy gry poznają miejsca, które zapisały się w historii i odkryją ślady przeszłości pozostawione na budynkach i ulicach.

Kto złamie szyfr powstańczy i otrzymaj odznakę „Detektywa historii”? Dla pierwszych 20 osób przewidziane są dodatkowe upominki. Gra historyczna rozpocznie się na ul. Wojciecha Korfantego, którego nazwa upamiętnia człowieka bardzo ważnego dla historii walk o przyłączenie części terenów Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej Polskiej.

Początek spotkania w Sali Gorczyckiego /budynek przy ul. Korfantego 34/ o 12.30.

W sobotę, 9 listopada zapraszamy także na wykład „Wojciech Korfanty w listopadzie 1918: między Berlinem, Poznaniem, Warszawą i Bytomiem” w ramach projektu „Historie z plakatu – plebiscyt na Górnym Śląsku” /Sala Kolumnowa w budynku przy ul. Korfantego 34/. Podczas wykładu Józef Krzyk, autor książki „Wojna papierowa. Powstania śląskie 1919 – 1921” oraz „Spacerownik Powstańczy” opowie o ówczesnych realiach politycznych i omówi działania podjęte przez Wojciecha Korfantego w listopadzie 1918 roku.