image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Do końca listopada zostanie zmodernizowane przejście dla pieszych, usytuowane przy ulicy Kapicy (w okolicach kościoła pw. św. Antoniego z Padwy). W miejscu obecnego powstanie inteligentne, bezpieczne przejście, które ma na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajdzie się on na pasach lub w ich bezpośredniej okolicy.

Kluczowymi elementami nowoczesnego rozwiązania są zsynchronizowane ze sobą czujniki ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znaki drogowe D-6 (oznaczające „przejście dla pieszych”) z oświetleniem ostrzegawczym oraz pasy akustyczne. Pieszy zbliżający się do takiego przejścia, jest wykrywany przez czujnik, który aktywuje punkty świetlne. Migające światła i odblaski już z daleka zasygnalizują kierowcom, że na „zebrze” znajduje się przechodzień.

Budowa bezpiecznych przejść ma istotny wpływ na zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, a także poprawę bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza po zmierzchu, gdy są oni najmniej widoczni.
Dotychczas w Siemianowicach Śląskich utworzono cztery inteligentne przejścia na ulicach: Jagiełły (w rejonie Stawu Brysiowego), Grunwaldzkiej (na wysokości budynku nr 6), Michałkowickiej (przy cmentarzu) oraz w rejonie ulicy Orzeszkowej (LIDL). Powstanie piątego, na ulicy Kapicy, zostanie dofinansowane kwotą 25 tys. zł, przyznaną naszej gminie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 51 tys. zł. autor: Dagmara Brudek-Schulz, fot. Szymon Duczek